Yeniden kurulan 3 bin yıllık antik kentin pazarına yoğun ilgi

Yeniden kurulan 3 bin yıllık antik kentin pazarına yoğun ilgi

Muğla Yatağan'daki 'Gladyatörler Şehri' olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti’nde yöresel ürünlerin satıldığı pazar, 68 yıl sonra yeniden faaliyete geçirildi. Vatandaşlar pazara yoğun ilgi gösterdi

25 Ekim 2018, Perşembe 10:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünyanın en büyük antik mermer kentlerinden olan Stratonikeia Antik Kenti’nin 1950 yılında boşaltılmasının ardından terk edilen pazar yeri, kentte düzenlenen etkinliklerde yeniden hayat buluyor. Kentin girişindeki 15’inci yüzyıldan kalma Şaban Ağa Camisi’nin gölgesine kurulan pazarda, bölgede yetişen organik yöresel ürünler ve bölgedeki kadınların el işleri satılıyor.

Bölgenin ayakta kalan en büyük antik tiyatrosunu barındıran kentte düzenlenen etkinlikler sırasında kurulan pazarın bundan sonra sürekli hale getirilmesi için çalışmalar sürüyor. Antik Kenti ziyaret edenler, Karya’dan itibaren Roma, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait dükkanlara kurulan pazardan alışverişlerini yapabiliyor.

HEM GEZİYORLAR HEM DE TARİHİ YOLCULUĞA ÇIKIYORLAR

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan kentin her yıl gün yüzüne çıkarılan yeni eser ve yapılarla ziyaretçilerini büyülediğini belirten Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof.Dr. Bilal Söğüt, pazar yerinde özellikle yakın döneme ait kalıntılar olduğunu ve buraya pazarın kurulmasının kente renk kattığını söyledi.

Prof.Dr. Bilal Söğüt, antik kente gelenlerin, tamamı Osmanlı dönemine ait taş döşemeli yollarda gezerek tarihi yolculuğa çıkabileceklerini belirterek "Stratonikeia Antik Kenti’nde farklı dönemlere ait çalışmalar yürütüyoruz. Kentte kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları yapıyoruz. Burada sadece somut eserlerin ötesinde somut olmayan kültürel mirası da hikayeleriyle birlikte koruyalım istiyoruz" dedi.

'TEKRAR YAŞATILMASINI İSTİYORUZ'

Cumhuriyet Dönemi’nde 'Eskihisar' olarak anılan antik yerleşim yerinin 68 yıl önce taşınmasıyla kentte sadece birkaç hanenin kaldığına dikkati çeken Prof.Dr. Bilal Söğüt, "Köy meydanında 1950 yılına kadar buranın en büyük pazarı kuruluyordu. Şimdi bu tarihi alanda bulunduklarını bilmek ve insanların kendi organik ürünlerini satabilecekleri bir pazarın oluşturulması için girişimlerimiz var. Biz de bu alanın korunduğu ve zarar verilmediği sürece bunların tekrar yaşatılmasını istiyoruz. Böylelikle insanların daha çok kente gelmesini, tarihe dokunmasını ve bu kenti bütünüyle görmesini sağlamak istiyoruz" diye konuştu.

Burak Alper KUŞ/YATAĞAN (Muğla), (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dozunda kötümserlik: Distopya temalı en iyi 10 dizi