Yenidoğan bebek kaç saat uyur? Yenidoğan bebeklerin uyku düzeni

Bebek gelişiminde beslenmeden sonra gelen en önemli şey uykudur. Bebeğiniz az ya da fazla uyuduğundan şüpheleniyorsanız, yenidoğan bebek kaç saat uyur sorunu uzmanlar yanıtladı. Eğer siz de yenidoğan bebeklerin uyku düzeni nasıl olur merak ediyor ya da yenidoğan bebek kaç saat uyur öğrenmek istiyorsanız haberimize bir göz atın.

04 Haziran 2020, Perşembe 12:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bebeğin gelişimini sağlıklı tamamlaması için düzenli beslenmesi ve düzenli uyuması gerekir. Bu nedenle yenidoğan bebek kaç saat uyur merak ediyor ya da yenidoğan bebek uyku düzeni nasıl olur öğrenmek istiyorsanız "Yenidoğan bebek kaç saat uyur? Yenidoğan bebeklerin uyku düzeni" haberimize bir göz atın.

Hayatın ilk 1 ayında bebekler, beslenme dışında kalan tüm süreyi uyuyarak geçirme eğiliminde olurlar. Yeni doğan bebeklerin özelikle 15. günden sonra, aydınlık-karanlık döngüleri ve çevresel uyaranların etkisiyle gündüz uyanık kalma süreleri giderek artar. Yine de hayatın en hassas dönemlerinden biri olan yenidoğan döneminde, özellikle sık beslenme ihtiyacı ve beslenme periyodunun yarattığı yorgunluk nedeniyle bebekten gerçek bir uyku düzeni beklemek doğru olmaz.


Bebeklerin uyku süresi

Yeni doğan bebeklerin uyku düzeni, aydınlık-karanlık döngüsüyle ve sosyal iletişimle şekillenir. İlk 3 ayda kesintisiz uyku periyotları günün her saatinde 3-4 saat iken, bu günlük rutin uyuma hali 6. aydan itibaren gece saatlerine kayar ve geceleri 6 saatlik kesintisiz uyku periyotları başlar. Tıpkı gece uykusu gibi, gündüz uykuları da çocuk için fiziksel ve zihinsel dinlenme periyotlarıdır. Gündüz uykusunun süresi ve sıklığı; çocuğun yaşı, fiziksel ve zihinsel aktivitesiyle ilişkili olarak değişkenlik gösterir. Yani çocuk gündüz uykusunu dinlenme ihtiyacına göre kendisi düzenler. Ancak gündüz uykusu, gece uykusunun süresini ve kalitesini etkileyecek kadar uzun süreli ve çok sayıda ise, kısıtlama getirilmesi gerekebilir. 

Yenidoğan dönemindeki bebekler, beslenme dışında kalan tüm süreyi, yani yaklaşık 16-17 saati uykuda geçirir.

2-3 aylık olan bebekler gün boyunca 3-4 saatte bir beslenmek için uyanır. 3. ay bitiminde bebeklerin dörtte 3'ü gece aralıksız uyumaya başlar.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 3 aylık bebeklerin beslenme ve kilo tablosu: 3 aylık bebek kaç saatte bir beslenmeli?