Yenişehir’in tarihi mekânları kültür turlarıyla tanıtılacak

Yenişehir’in tarihi mekânları kültür turlarıyla tanıtılacak

Yenişehir’in tarihi mekânları kültür turlarıyla tanıtılacak

05 Kasım 2019, Salı 12:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gürhan ADANA/YENİŞEHİR,(Bursa),(DHA)- BURSA’nın Yenişehir ilçesinde düzenlenen Bursa Kültürü Tarih Sohbetleri’nde ilçenin tarihsel zenginliklerinin en iyi biçimde değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Toplantıya katılan öğrencilere tarihlerini çok iyi öğrenmeleri tavsiye edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Bursa Kültürü Tarih Sohbetleri, Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya konuşmacı olarak katılan turist rehberi Ömer Kaptan, Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya olan tarihsel yolculuğunu anlattı. Alaaddin Keykubat’ın Bizans’la savaşlarında kendisine destek olan Ertuğrul Gazi’ye Söğüt ve Domaniç’i hediye ettiğini belirten Kaptan, “Ertuğrul Gazi’nin oğlu Osman Gazi, bu bölgenin en güzel yerleri olan Karacahisar, Bilecik, İnegöl, İznik, Bursa ve Yenişehir’i fethetmeye karar vermiştir. Bu bölgeye hakim olunmasıyla yıllar sonra gerçekleşecek olan İstanbul’un fethi için ilk adımlar atılmış oldu” dedi.

ÖĞRENCİLER KENDİLERİNİ GELİŞTİRMELİ

Yenişehir’in tarihsel zenginliklerinin daha çok görünür ve bilinir olması gerektiğini vurgulayan Kaptan, bunun kültür gezileriyle mümkün olduğunu söyledi. İstanbul Rehberler Odası’nda Yenişehir’in tarihsel zenginlikleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler verdiğini ifade eden Kaptan, “İstanbul Rehberler Odası yetkilileriyle bir toplantı yaptım ve bu toplantıda onlara Yenişehir’i anlattım. İlçenin tarihsel zenginliklerinin önemine dikkat çektim. İznik’e kültür gezileriyle gelenler, Yenişehir’e de getirilebilir” diye konuştu. Konuşmasının son bölümünde kendisini dinleyen öğrencilere bu alanda kendilerini eğitmelerini isteyen Kaptan, sözlerini şöyle tamamladı: “Turist kafilelerinin ilçeye gelmeye başlamasıyla tarihi mekanları onlara sizler anlatacaksınız. Yeni şeyler öğrenmeye hazır olun. Bunun faydasını çok göreceksiniz.”

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder