Yer altı şehirleriyle ünlü Mucur turizmde söz sahibi olmak istiyor

Milattan sonra 3. ve 4. yüzyıllarda yapılan yer altı şehirleriyle o dönem insanlara sığınak olan ve Kapadokya'nın batıdan giriş kapısı olarak bilinenKırşehir'in Mucur ilçesindeki 3 ayrı yer altı şehri dikkati çekiyor. Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz: "Yer altı şehirlerini yaşatmamız ve turizme kazandırmamız lazım. İlçemizin sosyal ve kültürel yönden gelişmesi için de turizmle iç içe olmamız gerekiyor. Tüm kurumlarımızın desteğiyle yer altı şehirlerini gün yüzüne çıkaralım istiyoruz" dedi

02 Eylül 2020, Çarşamba 15:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Milattan sonra 3. ve 4. yüzyıllarda yapılan yer altı şehirleriyle Kapadokya'nın batıdan giriş kapısı olarak bilinen Kırşehir'in Mucur ilçesi, bu alanda turizm destinasyonlarında yer almak istiyor.


Ankara-Kayseri kara yolunda bulunan ve Nevşehir'e komşu olan yaklaşık 13 bin nüfuslu Mucur'un yerleşiminin yüzde 60-70'inde yeraltı şehrinin uzantıları ve mağaralar yer alıyor.


İlçe merkezinde 8-9 katlı olduğu tahmin edilen ve geniş bir alanı kaplayan Mucur yer altı şehrinin üzerinde parklar, evler, sokaklar yer alıyor.


İlçe merkezindeki yer altı şehrinin yanı sıra Kepez ve Alpaklı yer altı şehirleriyle Mucur'dan Kapadokya'ya kadar uzanan toprakların altından yüz yıllar öncesinden kalan yaşam alanlarının olduğuna inanılıyor.


Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin yüzde 60-70'inde yer altı şehirlerinin uzantıları olduğunu, birçok bölümünün henüz açılamadığını söyledi. İlçenin, Kapadokya'nın girişi kapısı olarak bilindiğini, her iki bölgenin bazı kesintilerle de olsa yer altı şehirleriyle bağlı olduğuna inanıldığını ifade eden Yılmaz, bu konuda turizm alanından faydalanmayı istediklerini dile getirdi.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER New York şehir rehberi: New York'ta gezilecek yerler