AntalyaBelediyelerin 'en'leri ödüllendirildi

Belediyelerin 'en'leri ödüllendirildi

Belediyelerin 'en'leri ödüllendirildi

Belediyelerin 'en'leri ödüllendirildi

ANTALYA, (DHA) - AKDENİZ Belediyeler Birliği (AKBB) tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen 'Akdeniz Belediyecilik Proje Yarışması'nda dereceye giren belediyeler ödüllendirildi.

Yerel yönetim anlayışının geliştirilmesi, belediye hizmetlerinin niteliğinin artırılması, kentlilik bilincinin güçlendirilmesi, belediye projelerinin desteklenmesi ve başarılı belediye başkanlarının da teşvik edilmesini sağlayan 6'ncı Akdeniz Belediyecilik Proje Yarışması'nın 'en'leri ödüllendirildi. Mimar Sinan Kongre Merkezi'nde düzenlenen ödül törenine AKBB ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, il ve ilçe belediye başkanları ve davetliler katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Başkan Hakan Tütüncü, belediyeciliğin insan hayatını kolaylaştırma işi olduğunu söyledi. Başkan Tütüncü, "Şehrin dinamiklerini, kaynaklarını, potansiyelini ortaya çıkararak şehre değer katma işidir. Şüphesiz ki, bütün bunlar üstün bir gayreti, büyük bir emeği gerektirir. Her şeyden evvel bu gayretleri için bütün belediye başkanlarımıza, onların mesai arkadaşlarına gönül dolusu teşekkürlerimi sunuyorum. Zira bir yerde emek varsa, o emekler, içten bir teşekkürü gerektirir" dedi.

'İŞE ALIN TERİMİZİ, AKIL TERİMİZİ KATARIZ'

Belediyecilik ödülleri düzenleme fikrinin nasıl doğduğunu da anlatan Başkan Tütüncü, şöyle konuştu:

"Bundan 6 yıl evvel, bu yola çıkarken, belediyecilik ödüllerini gündemimize alırken işte biz her şeyden evvel bu emeklere samimi bir teşekkürü hedefledik. Bununla birlikte, ortaya çıkan her eserin, kendi özeline ait bir serüveni, bir hikayesi olduğunu da en iyi biz biliriz. İşini severek yapan her arkadaşımız için belediyecilik, hem şehirlerimize hem de bizlere değer katan bir iştir. Bir eseri önce zihnimizde var ederiz. Sonra planlarız, o eserlere kaynaklar üretiriz. Bu aşamada artık hayaller ete kemiğe bürünmüştür, hedefe dönüşmüştür. Daha sonra hedeflere emek katmanın vakti gelmiştir. Her eser, tamamlanana kadar, yeri gelir ardında günlere gecelere sığmayan heyecan dolu bir emeği gerektirir. Çalışma arkadaşlarımızla birlikte işe alın terimizi, akıl terimizi katarız. Adeta o eserlerle yaşarız."

Başkan Tütüncü, yarışmaya katılan eserlerin, fikirlerin, projelerin herkese ışık olduğunu, geri dönüp baktığında kıymetli bir girişim olduğuna inandığını vurguladı. Tütüncü, ödül alan eserlerin kitap haline getirileceğini de vurguladı.

DR.BURHANETTİN ONAT ANI ÖDÜLÜ

Bu yıl takdim edilen ödüllerde bir yenilik olduğunu da belirten Başkan Tütüncü, 'Akdeniz Belediyecilik Ödülleri'nde, bu yıldan itibaren "Dr. Burhanettin Onat Anı Ödülü" başlığı ile özel bir ödül verilmesi kararlaştırıldığını söyledi. Başkan Tütüncü, Merhum Onat'ın 1940'lı yıllarda görev yapmış Antalya'nın efsane bediye başkanlarından olduğunu, Gazi Mustafa Kemal'in de yakın çalışma arkadaşı olduğunu vurguladı.

Jüri adına konuşan Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. İbrahim Bakır da 5 kategoride 17 farklı belediye tarafından 41 projenin yarışmaya sunulduğunu söyledi. Konuşmaların ardından 6. Akdeniz Belediyecilik Proje Yarışması'nda görev alan jüri üyelerine teşekkür plaketi, belediyelere de ödülleri verildi. Ödül töreninin ardından projelerin sergilendiği sergininde açılışı yapıldı.

6. AKDENİZ BELEDİYECİLİK PROJE YARIŞMASI ÖDÜL ALAN LİSTESİ

İYİ YÖNETİŞİM VE HALKLA İLİŞKİLER ÇALIŞMALARI KATEGORİSİ;

*- ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ (Antalya.com.tr)

*- KUMLUCA BELEDİYESİ (KumAfet)

*- BURDUR BELEDİYESİ (Geleneksel Alyazma Kilim Projesi)

ÇEVRE KORUMA VE ALT YAPI ÇALIŞMALARI

*- HONAZ BELEDİYESİ (Yerel Tohum Merkezi)

*- KIZILKAYA BELEDİYESİ (Yağmur Suyu Depolama Ve Pazar Yeri Projesi)

*- BOZKURT BELEDİYESİ (Biz Yetiştirdik, Mahallemiz Kullansın)

ÜST YAPI ÇALIŞMALARI

*- KEPEZ BELEDİYESİ (Cemil Meriç Kitaplığı)

*- ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ (Kent Araştırmaları Merkezi Projesi)

*- ALANYA BELEDİYESİ (Alanya Mutfak Kültürü Evi Restorasyon Çalışması)

PEYZAJ,PLANLAMA,TASARIM VE UYGULAMA PROJELERİ

*- PAMUKKALE BELEDİYESİ (Kocaçukur Bölgesi, Pamukkale Güney Kapısı Yolu Ve Termal Yüzme Havuzları İle Pamukkale Mahallesi Düzenlemesi Projesi)

*- MANAVGAT BELEDİYESİ (Antik Side Portikli Yol Yayalaştırılması)

*- BUCAK BELEDİYESİ (Bucak Belediyesi Çocuk Sokağı Projesi)

SOSYO VE KÜLTÜREL BELEDİYECİLİK UYGULAMALARI

*- ELMALI BELEDİYESİ (Antik Kuyulardan Soframıza "Söğle Peyniri")

*- ISPARTA BELEDİYESİ (Gülaryum)

*- KONYAALTI BELEDİYESİ (Sanat Akademisi)

DR.BURHANETTİN ONAT ANI ÖDÜLÜ:

*- SANDIKLI BELEDİYESİ (Özel Sandıklı Engelli Bakım Merkezi Projesi)

*- JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ (Alanya Entegre Katı Atık Değerlendirme, Bertaraf Ve Enerji Üretim Tesisi)

FOTOĞRAFLI

SIRADAKİ HABER