Merkez Osmangazi’de disleksi farkındalık semineri

Osmangazi’de disleksi farkındalık semineri

Osmangazi’de disleksi farkındalık semineri

Osmangazi’de disleksi farkındalık semineri

Halil ÖZÇOBAN/BURSA,(DHA)- BURSA'nın Osmangazi İlçe Belediyesi tarfaından "Disleksi Farkındalık Haftası" kapsamında seminer düzenledi.

Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleşen seminerde özel eğitim alan öğretmeni Reşat Vural; disleksinin nedenleri, belirtileri ve dislektik bireylerin beyin sistemi konusunda katılımcılara bilgiler verdi. Yoğun katılımla gerçekleşen seminerde her beş kişiden birinin disleksi olduğuna dikkat çeken Vural, “Disleksi sorunu olan çocukların aileleri, sorunun farkına varınca kaygılanıyor. Bu sorunun sadece kendisinde olduğunu düşünüp bunalıma giren aileler bile olabiliyor. Disleksi bir hastalık değildir. Da Vinci, Einstein, Mozart, Edison ve çocukların çok sevdiği çizgi film karakterlerinin sahibi Walt Disney’de disleksiydi. O yüzden kaygılanmaya gerek yok. Yeter ki farkına vararak, uzmanıyla buluşalım. Gerekli önlemler alınınca sorunlar büyük oranda çözülüyor” dedi.

FARKINDALIK ÖNEMLİ

Bu tür seminerlerin farkındalığın artması için oldukça önemli olduğunu belirten Vural, “Herhangi bir nörolojik sorunu olmayan bu çocuklar, okula başladıklarında bir dizi sorunlarla kendini göstermektedir. Bu sebeple disleksi yaşayan çocuklarımızın geleneksel eğitim sisteminin yanı sıra özel eğitim almalarını tavsiye ediyorum. Aynı zamanda ailelerin sabırlı ve anlayışlı bir şekilde bol okumalarını öneriyoruz” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

SIRADAKİ HABER