İzmir Geleceğin bilim insanları İzmir'de yarıştı

Geleceğin bilim insanları İzmir'de yarıştı

Geleceğin bilim insanları İzmir'de yarıştı

Geleceğin bilim insanları İzmir'de yarıştı

İZMİR, (DHA)-İZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği, üç gün süren First Robotics Competition (FRC) Off Season organizasyonu tamamlandı. Etkinlikte, lise öğrencilerinin tasarladığı endüstriyel robotlar kıyasıya yarıştı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in gençlerin gelişimleri için fırsat yaratma hedefi doğrultusunda İzmir, 17-19 Aralık tarihleri arasında FRC 2021 Off Season etkinliğine ev sahipliği yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki olan İZELMAN A.Ş.'nin de destekleriyle Fuar İzmir'de düzenlenen etkinlikte İzmir'in yanı sıra İstanbul, Ankara, Mersin ve Samsun'dan 300'ün üzerinde lise öğrencisi, takımlar halinde hazırladıkları robotlarla müsabakalara çıktı. Yarışmada başarılı olanlara ödülleri verildi. Geleceğin bilim insanlarının yaptığı robotlar büyük ilgi görürken etkinlik 2022 yılının Mart ayında yapılması planlanan İzmir Regional (bölgesel yarış) açısından da büyük deneyim oldu.

'GURUR DUYDUK'
Takımlar halinde yapılan turnuvanın ilerleyen bölümlerinde ittifaklar mücadele etti. Finalde Kırmızı İttifakta bulunan Eagles, Alfa Robotics ve Butterfly Effect ile Mavi İttifakta yer alan Pars Robotics, X- Sharc ve İEL Robotics takımları karşılaştı. Mavi İttifak turnuvayı şampiyon olarak tamamladı. Program sonunda kazananlara ödülleri İZELMAN A.Ş. Genel Müdürü Burak Alp Ersen tarafından verildi. Ersen, "Geleceğin takım liderlerinin karşısında bu konuşmayı yapmak bana gurur veriyor. Üç gün boyunca sizleri ağırlamaktan gurur duyduk. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'in sizlere çok selamı var. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin gelişimi için bu tür organizasyonlara büyük önem veriyor. Bu etkinlik bizim için de bir ilk ve Mart ayında yapacağımız bölgesel etkinlik için bir hazırlık oldu" dedi. Eğitimci Metin Karpat ise "Organizasyon çok güzeldi, iyi ağırlandık. Mart ayında yine buradayız ve çok daha güzel olacak. Bu çalışmanın sosyal, kültürel ve toplumsal yönleri var. Takımlar robot yapım sürecini yürütüyorlar. Dört yıla kalmaz Türkiye'nin dünya şampiyonası için iddialı takımlar çıkaracağına inanıyorum. Çok hızlı geliştik. Buralardan öyle cevherler çıkıyor ki… Öğrencilerimize burs kazandırıyoruz. Çocukların neyi tercih edeceğine karar vermesi için enfes bir yarışma. Mühendisliği çok özendiriyor. Geleceğin NASA'sı şu an burada inşa ediliyor olabilir" ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLI

SIRADAKİ HABER