Mut İklim krizini eTwinning ile öğreniyorlar

İklim krizini eTwinning ile öğreniyorlar

İklim krizini  eTwinning ile öğreniyorlar

İklim krizini eTwinning ile öğreniyorlar

Murat SÖZERİ/MUT(Mersin)(DHA) - MERSİN'in Mut ilçesinde kuruculuğunu Şehit Ahmet Ersoy İlkokulu sınıf öğretmeni Ebru Ayhan ile Silifke Göksu İlkokulu sınıf öğretmeni Muhammet Gökçe'nin üstlendiği, bir Avrupa projesi olan "Change Yourself Before The Climate Changes", Avrupa Birliği'nin üye okulların Bilgi ve İletişim Teknolojilerini kullanarak işbirliği yapmaya teşvik etmeyi amaçladığı eTwinning'le öğrenciler, iklim krizi için harekete geçtiler.

Bu yıl Kasım ayında başlayan 2022 yılı Şubat ayında tamamlanması planlanan proje, 13 ülkeden 38 öğretmen ve 7-11 yaş aralığındaki öğrencilerle yürütülüyor. Projeyle ilgili bilgi veren kuruculardan öğretmen Ebru Ayhan, "Proje katılımcıların, renkli ve yaratıcı etkinliklerle; yeşil düşünme, yeşil yaşama, yeşil davranma, eleştirel düşünme, problem çözme becerilerini ve digital yeterliliklerini artırmasını hedefliyor. Avrupa Yeşil Mutabakatını destekleyen eTwinning projesi ile yeşil geçişi teşvik etmek için, çevresel sürdürülebilir kalkınmanın eğitime dahil edilmesini sağlamak da amaçlanıyor" dedi. Ayhan, projenin diğer yandan Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerini göz önüne alarak, İklim Hareketi’ne odaklanıp, öğrencilerin iklim değişikliğinin etkilerini ve nedenlerini erken yaşlarda anlayarak daha sürdürülebilir yaşam tarzları benimsemelerini; farklı ve yaratıcı beceriler geliştirmelerini teşvik etmeyi amaçladığını sözlerine ekledi.
Aktif olarak projeye katılan öğrencilerin, geri dönüşüm ve atık malzemelerle sanatsal faaliyetlerde bulundukları, 3boyutlu çalışmalar, boyamalar, şiirler, canlanan doğa, oyunlar, oyuncaklar, web 2.0 araçlarını kullanma gibi birçok etkinliklerde yer aldıkları belirtildi.

FOTOĞRAFLI

SIRADAKİ HABER