Tarsus Başkan Bozdoğan: Tarsus'un il olması için her türlü mücadeleyi verelim

Başkan Bozdoğan: Tarsus'un il olması için her türlü mücadeleyi verelim

Başkan Bozdoğan: Tarsus'un il olması için her türlü mücadeleyi verelim

Başkan Bozdoğan: Tarsus'un il olması için her türlü mücadeleyi verelim

Okan ÇALIŞKAN/TARSUS(Mersin), (DHA)-MERSİN'de, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, ilçenin il olması için hertürlü mücadelenin verilmesi gerektiğini söyledi.
Tarsus Belediyesi, 27 Aralık Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100'üncü yıldönümü kutlamaları kapsamında Tarsus Kaymakamlığı ve TADER işbirliği ile gaziler ve muhtarlara Ankara programı düzenledi. Program kapsamında Anıtkabir, Kurtuluş Savaşı Müzesi, ve Anıtkabir Müzesi ziyaret edildi.
Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, gazi ve muhtarlar ile Nazım Hikmet Kültür Sarayı'nda Tarsus'un düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yıldönümü anısına hazırlanan fotoğraf sergisini gezdi. Serginin ardından Başkan Bozdoğan düzenlenen Tarsusluların Birlik ve Beraberlik Buluşması etkinliğine katıldı. Burada Ankara'da yemek organizasyonunda hemşehrileri ile bir araya gelen Başkan Bozdoğan yaptığı konuşmada, "Bir kent, kendi hikâyesini, kendi destanını halkıyla yazar. Halkıyla yazdığı bu destanda da Tarsus'un önemli bir rolü var. 100'üncü yılı bitiriyoruz. Bizim için önemli ve bir yıla kadar sürecek etkinlikler yapılacak. Tarsus medeniyetin, tarımın, turizmin, tarihin, çok kültürlülüğün ve insanlığın başkentidir. Tarsus on bin yıllık bir kent ve hep ilkler burada başlar. İlk elektriğin, ilk Ticaret ve Sanayi Odası’nın kurulduğu bir kent. Tarsus’un düşman işgalinden kurtuluşuna baktığımızda bu milletin vatanı için verdiği tarifsiz azmin en güzel örneğini oluşturmaktadır. Tam 100 yıl önce kazanılan bu zafer bugün bizlere kültürüne sahip çıkan, onu koruyan ve yaşatan bir toplumun, daima birlik ve beraberlik içinde sonsuza kadar yaşayacağını göstermiştir. Bugün burada tüm Tarsuslu hemşerilerimin, kentimizin 100'üncü kurtuluş yıldönümünü kutlarım" dedi.
Tarsus’un il olması yönünde hak ettiği karşığı olmadığını ifade eden Başkan Bozdoğan, "Tarsus il olması için her yerde yapılan eylemlerin, hareketlerin karşılığını almadığı bir kent. Tek istediğim ikinci yüzyılda gerçekten çözümcül gerçekten çevreci, çalışkan, çoğulcu, çağdaş insanların Tarsus'un hakkını söke söke almasıdır. Evet çok çalışmak zorundayız. Tarsus'lu çok çalışır. Tarsus'lu inatçıdır. Tarsus’lu kafasına koyduğunu yapar. Ben Mersin milletvekili değilim. Tarsus milletvekili istiyorum. Tarsus'un haklarını savunacak, Tarsus ilinin milletvekillerini istiyorum. Bu bizim için şu yönden önemli, Tarsus'ta çok güçlü bir belediyemiz var 42 tane yatırımımız var. Biz Tarsus’un il olması yönünde elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Hepinizden de Tarsus'un il olması için her türlü mücadeleyi vermesini istiyorum, bunu başaralım ki bizim haklarımızı çalışarak deyim yerindeyse tırnaklarımızla kazıdıklarımızın hakkını söke söke alalım" diye konuştu.
Tarsus’a verilen sözlerin yapılmasını beklediklerini kaydeden Başkan Bozdoğan, "Sahil bandı projesi için yıllardır konuşmalar yapılıyor, ancak hala bekliyoruz. Çukurova Havaalanı için yapılan konuşmalar var biz hala Çukurova Havaalanı’nın da açılmasını bekliyoruz. Sahil bandı projesi var, orayı da Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlamışlar. Ve öbür tarafta bakıyorsunuz bazen gidip gelirken hastaneyi görüyorum, benim kentimde kalp damar cerrahisi ile ilgili ciddi bir olay olsa radyoloji, radyasyon onkolojisi yapılacak yer yok. Üniversitemize çok güzel bir alan verdik. Bu üniversite alanı 150 dönümlük bir yer. Dolu dolu her tesisi fakülteleri yapabileceğimiz bir alan ama hala bürokratik uygulamalar yüzünden bekliyoruz. Beklediğimizin ne olduğunu bile bilmiyoruz. Tek istediğim bu kent vergisini veriyorsa bu ödediği vergilerin de geri dönüşünün sağlanmasıdır" ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLI

SIRADAKİ HABER