Tarsus Tarsus’un kurtuluşunun 100'üncü yılı coşkuyla kutlandı

Tarsus’un kurtuluşunun 100'üncü yılı coşkuyla kutlandı

Tarsus’un kurtuluşunun 100'üncü yılı coşkuyla kutlandı

Tarsus’un kurtuluşunun 100'üncü yılı coşkuyla kutlandı

Okan ÇALIŞKAN/TARSUS(Mersin), (DHA)-MERSİN'de Tarsus ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yılını düzenlenen törenle coşku ile kutlandı.
Tarsus Belediyesi, milli mücadelenin önemli sembollerinden olan ilçenin, düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yılını düzenlenen törenle coşku ile kutladı. Türkiye'nin dört bir tarafından gelen Kuva-yi Milliye Mücahitleri Derneği üyeleri ve vatandaşlar ile kutlamalar başladı. Dernek üyeleri, kendilerini karşılayan Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’a Türk bayrağı hediye etti. Daha sonra vatandaşlar ile birlikte törenlerin yapılacağı Cumhuriyet meydanına kadar Kurtuluş Yürüyüşü gerçekleştirildi.
Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan törende, Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Atatürk Anıtına çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra konuşan Başkan Bozdoğan, "Değerli Hemşehrilerim, 27 Aralık, Tarsus’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yılı.1921 yılında şehrin top yekûn; kadınıyla genciyle, çocuğuyla, ihtiyarıyla Fransız’a karşı verdiği özgürlük mücadelesi, 100'üncü yılında dünyanın en saygın anma törenlerinden birisi olup çıkmıştır. 100 yıl önce onca imkânsızlık, onca çaresizlik ve yokluk içinde kazanılan bu zafer, 10 bin yıllık şehrimizin onur mücadelesinin en önemli ve en değerli sürecini teşkil etmektedir. 100 yıllık kentli olma bilincinin en güzel örneklerinde birisi olan Tarsus’un ismiyle, kahramanlıklarıyla, destanlarıyla, yüzyıllar boyunca yaşayacağı, onlarca yüzyıl dönümü kutlayacağı için gurur duyuyoruz" dedi.
Unutulmaz mücadelenun yollarını aydınlatan en mukaddes değer olduğunu ifade ede Başkan Bozdoğan, "Tarsus halkının düşman birilerine karşı her mevzide verdiği unutulmaz mücadele, bugün bu topraklarda; yolumuzu aydınlatan, en mukaddes değer olmaktadır. Bu değerler toplamı, Tarsus’u; Kurtuluş Destanlarımızın baş köşesine koymakta ve tarihin en anlamlı mücadeleleri arasında, saygın bir yere koymaktadır. 21 Aralık 1921’den günümüze, aziz topraklarımızda daima birlik ve beraberlik içinde yaşamış, bu tarihe canlı tanıklık etmiş, toplumun her kesiminden hemşehrimizi saygıyla anıyorum. Kurtuluşumuzun tarihe altın harflerle yazılmasında kan dökerek ruhlarını teslim etmiş tüm şehitlerimizi, büyük bir özlem ve saygıyla anıyorum. Ülkemizin tam bağımsızlığı ve bütünlüğünü sağlama gayretiyle ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizi saygıyla sanıyorum. Anadolu’nun işgallere başkaldıran şehrinden, nice yüzüncü yıl kutlamalarında birlikte olmak, birlikteliğini dostluğun ve kardeşliğin sıcaklığıyla buluşmak ümidiyle, saygı ve selamlarımı iletiyorum" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

SIRADAKİ HABER