Tarsus Tarsus'ta ata tohumları doğaya kazandırılacak

Tarsus'ta ata tohumları doğaya kazandırılacak

Tarsus'ta ata tohumları doğaya kazandırılacak

Tarsus'ta ata tohumları doğaya kazandırılacak

Okan ÇALIŞKAN/TARSUS(Mersin), (DHA)- MERSİN'de Tarsus Belediyesi, 'Ata Tohumu' projesi kapsamında 16 yıldır farklı çeşitlerde yetiştirilerek bağışlanan, aralarında unutulmaya yüz tutmuş tohumlarında bulunduğu 100'ün üzerinde tohumu, Tohum Gen Bankası'nda muhafaza ederek doğaya kazandıracak.
Tarsuslu Tarih Öğretmeni Nursel Baş tarafından uzun yıllardır saklanarak belediyeye bağışlanan, aralarında kaybolmak üzere olan tohumların da bulunduğu, ata tohumu, süs bitkisi, soğanlı bitkiler ve egzotik türlerden oluşan 100'ün üzerinde tohum çeşidi, Tarsus Belediyesi Tohum Gen Bankası'nda muhafaza edilerek gelecek nesillere aktarılacak.
16 yıldır ağaçlardan, çiçeklerden, farklı sebze ve meyvelerden tohum biriktirdiğini belirten Nursel Baş, "Ben 16 yıldır doğayı çok sevdiğim için kendi kendime bir tohum bankası oluşturdum. Evde hobi olarak envai çeşit bitki yetiştiriyorum. Yetiştiğim köy ortamında her şeyin doğalını yedik, ata tohumdan salatalık, domates, patlıcan, biber yeme şansına eren çocuklardan bir tanesiyim ve ne yazık ki günümüz çocukları o kadar şanslı değiller. Bu yüzden ne yapabilirim acaba diye düşündüm. Bu şekilde yıllardır farklı çeşitlerde biriktirdiğim tohumlarımı gelecek nesillere aktarmak, doğru muhafaza edilmesini sağlamak amacıyla Tarsus Belediyesi'ne bağışladım. Türkiye, Avrupa'da endemik bitki çeşitliliği arasından en zengin ülkelerden bir tanesi, bizim ülkemizde de 3200 tür endemik bitki var ve Avrupa'da bu zenginlik yok. Bu süreçte endemik bitkilerimizin yurtdışına kaçırıldığını ve kaçak yollarla üretildiğini öğreniyoruz. Sonra tekrar ilaç olarak ülkemize geri dönüyor, bu hepimizi çok üzüyor. Tohumlar’ın Tarsus Belediyesinde çok iyi değerlendirileceğini biliyorum. Burada muhafaza edilerek, can bulacak" dedi.
Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan da, insan hayatı için tarımsal faaliyetlerin, tarımsal faaliyetler için de tohumun ne kadar önemli olduğunu dile getirerek, "Bu kapsamda belediyemize bağışlanan tohumlarımızı Tohum Gen Bankamızda muhafaza ederek doğaya kazandıracak ve gelecek nesillere aktaracağız. Ata Tohum dayanışmamız büyüyor. Tohum bankamıza farklı çeşitlerde 100 çeşit tohum bağışlandı. Tohum bankamızda muhafaza edilen tohumlar elde edildiği andaki genetik yapısını koruyarak uzun yıllar saklanabiliyor, Bizler Ata Tohum Projemiz kapsamında bağışlanan tohumlarla mirasımıza sahip çıkıyoruz." diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

SIRADAKİ HABER