YenişehirYenişehir Belediyesi ürettiği organik solucan gübresini çiftçilere ulaştırıyor

Yenişehir Belediyesi ürettiği organik solucan gübresini çiftçilere ulaştırıyor

Paylaş
Yenişehir Belediyesi ürettiği organik solucan gübresini çiftçilere ulaştırıyor

Yenişehir Belediyesi ürettiği organik solucan gübresini çiftçilere ulaştırıyor

MERSİN, (DHA)-MERSİN’de, Yenişehir Belediyesi, kimyasal gübre kullanımını azaltılmak ve çiftçilere destek vermek amacıyla geçtiğimiz yıl başlattığı organik solucan gübresi üretimine devam ediyor. Üretilen gübreler kırsal mahallelerdeki çiftçilere ücretsiz dağıtılıyor. Üreticilerin mali yükünü azaltan Belediye sağlıklı ve sürdürülebilir tarımsal uygulamaların yaygınlaşmasına da katkıda bulunuyor.

Haberin Devamı

Yenişehir Belediyesi Kırsal Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri son olarak Değirmençay Mahallesi’nde çiftçilere üretim alanına göre toplamda 6 bin litre solucan gübresi dağıttı. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, organik solucan gübresi gibi sürdürülebilir tarım uygulamalarının teşvik edilmesi, toprağın uzun vadeli sağlığını ve tarımsal üretimin gelecek nesillere aktarılabilirliğini güvence altına almaya çalıştıklarını söyledi. Başkan Özyiğit, "Organik solucan gübresi, kimyasal gübrelere göre genellikle daha düşük maliyetli. Bu da çiftçilere üretim maliyetlerinde tasarruf sağlayarak daha güçlü olmalarını beraberinde getiriyor. Organik solucan gübresi üretmekle kalmıyor, üretim yöntemlerini de çiftçilerimize anlatıyoruz. Sürdürülebilirliği sağlamamız gerekiyor" dedi.

Haberin Devamı

Değirmençay Mahallesi’nde yaşayan ve çiftçilik yapan Ahmet Ata, "Yenişehir Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit’e kırsal mahallelere verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Solucan gübrelerinin yeşil alanlarda ve özellikle meyve ağaçlarında çok etkili olduğunu geçen yılki dağıtımda gördük. Ben ayrıca safran üreticisiyim. Safran arazisinde geçen yıl deneme yaptım. Gübre kullandığım yerlerde safran soğanlarının tamamı çiçek açmıştı. Gübre vermediğim yerlerde ise seyrek çıkmıştı. Solucan gübresinin ne kadar etkili olduğunu orada uygulamalı olarak gördük. Şimdi iki bidon daha aldım. Böyle bir çalışmanın anlamlı olduğunu görüyoruz. Rutin belediyeciliği herkes yapıyor ama sosyal belediyecilik budur" diye konuştu.

Yenişehir Belediyesinin organik solucan gübresi desteğinden yararlanan Mehmet Dokan ise, "Yenişehir Belediyesinin gönderdiği ziraat mühendisleri sayesinde burada solucan gübresi ile tanıştık. Gübreleri faydalı olacağına inandığımız için kullanıyoruz. Gelişim gördük, kullanmaya devam edeceğiz. Yenişehir Belediyesine ve Başkanımıza teşekkür ediyoruz" ifadesini kullandı. (DHA)

FOTOĞRAFLI