SamsunSamsun'da kivi ve şeftali üretiminde artış

Samsun'da kivi ve şeftali üretiminde artış

Samsun'da kivi ve şeftali üretiminde artış

Samsun'da kivi ve şeftali üretiminde artış

SAMSUN, (DHA) - Samsun Büyükşehir Belediyesi'nce Çarşamba’da kivi ve şeftali üreticilerine sulama sistemi, tel ile dayanıklı anaç fidan desteği verdi. Yapılan destekler sayesinde ilçedeki kivi ve şeftali üretimi geçmiş yıllara oranla yüzde 21 oranında arttı.


2020 yılı resmi rakamlarına göre üretim alanı 1 milyon 196 bin 170 hektara ulaşan Samsun’da, 170 bin 961 ton meyve üretiliyor. Tarımsal üretimin artırılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından çiftçilerin talepleri de karşılanıyor. Bu kapsamda Çarşamba Ovası’ndaki şeftali ve kivi yetiştiricileri, aldıkları desteklerle üretime önemli katkılar sağlıyor. Türkiye genelindeki 892 bin 48 ton şeftali üretiminin yüzde 0,85’ini, 73 bin 745 ton kivi üretiminin ise yüzde 6,92’sini ise Samsun karşılıyor. Şeftali ve kivi üretiminin büyük bölümünün üretildiği Çarşamba’da pandemiden olumsuz etkilenen çiftçiler, salgına rağmen geçen yıl 300 dekarlık alanda 7 bin 576 ton şeftali, 105 dekarlık alanda da 73 bin 745 ton kiviye anaç fidan yetiştirerek, her iki üründe de yüzde 21 oranında artış sağladı.

BAŞKAN DEMİR’E TEŞEKKÜR
Kivi bahçesi tesis, şeftali anacı yenileme ve ilaçlama makinesi projeleri kapsamında Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’ndan tel, sulama, dona karşı sisleme ve fidan desteği alan üreticiler, desteklerin üretim artışına katkıda bulunduğunu söyledi. Hacılıçay Mahallesi’nde yaşayan meyve üreticisi Adem Özbek, “14 dönümlük arazimizde kivi ve şeftali yetiştiriyoruz. Arazimizin 2 dönümlük kısmı için tel, sulama ve sprinksisleme destekleri aldık. Geçmiş yıllarda Büyükşehir Belediyesi’nin fidan desteğinden yararlanmıştık. Biz de 700 ağacımızın olduğu kivi bahçemizi, ek yaparak büyütmeye çalıştık. Şu an sezona hazırlanıyoruz. İnşallah bundan sonrası daha iyi olacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Meyve üreticisi Turgay Demircan ise, “20 dönüm kivi bahçemizin 4 dönümlük kısmında büyükşehirden fidan, sulama, dona karşı sisleme ve tel desteklerini aldık. Diğer kısımlarını kendi olanaklarımızla kurduk. Bu yıl da yeni verim almaya başlayacağız” şeklinde konuştu.

‘ÇALIŞMALAR SÜRECEK’
Çarşamba’da alternatif ürün deseninde yüksek gelir elde edilmesine ilişkin çalışmalara devam ettiklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bölgemizde şeftali ve kivi yetiştiriciliği destekleme projelerini yürütüyoruz. Çiftçilerimize projeler geliştirerek uyguluyoruz. Çarşamba Meyve Üreticileri Birliği ile birlikte çok sayıda kivi ve şeftali projesi uyguladık. Faaliyetler kapsamında şeftali ve kivi anacı desteklerimizle üretimin artmasına vesile oluyoruz” şeklinde konuştu.

FOTOĞRAFLI

SIRADAKİ HABER