Yeşil çayın, kozmetik ürünlerini sollamasının 5 nedeni

İflah olmaz bir çay tüketicisi olsan da günlük olarak içtiğin bir kahve fincandan vazgeçemezsin değil mi? Sabahları ayılmak için tüketiyorsun, akşamları akşam keyfi için. Yani kafein tüketmek için hep bir bahanemiz var. Şimdi ise kafein tüketmek için gerçek bir nedenin var. Cilt bakımı için kozmetiklere para dökmekten bıktım diyorsan, kafein içerdiğine genellikle şaşırılan yeşil çay tam sana göre. Yeşil çayın cilt bakımında, gözaltı şişliği, gözaltı morluğu gibi kullanım alanlarını ve yeşil çayın faydalarını tek tek paylaşıyoruz.

24 Nisan 2020, Cuma 15:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kızarıklığı azaltır

Kızarıklığı azaltır

Yeşil çayın içeriğindeki antienflamatuvar maddeler ciltteki kan damarlarının büzüşmesine yardımcı olur. Dolayısıyla bu, ciltteki kızarıklığın ve yangının azalmasına yardımcı olur. 2018'de yapılan bir araştırmaya göre sık kahve içen hastaların gül hastalığı gibi cilt problemlerine dayalı rahatsızlıklara yakalanma ihtimali diğerlerine göre yüzde 23 daha düşüktür. Bir dahaki sefere fincanına kahveni doldururken bu detayı hatırlayıp sevinin.

Cildi parlatır

Cildi parlatır

Yeşil çay yüksek antioksidan içeriği ile cildin yenilenmesini hızlandırır ve kolajen üretimini destekler. Bu da cildin pırıl pırıl olmasını sağlar. Oksitlenmek, paslanmak demektir. Paslanan herhangi bir şeyin ise rengi koyulaşır. Paslanan demirleri hayal edin. Anti-oksidan demek ise paslanmayı engelleyici özellik taşımak anlamına gelir. Şimdi taşlar yerine oturdu mu? Antioksidan herhangi bir şey, değdiği her yeri parlatır. Cilt dahil.

Şişliği alır

Şişliği alır

Kızarıklık konusunda anlattığımız damarların büzüşmesi konusunu hatırladın mı? Hatırla, çünkü 'daha o konuya gelmedik' diyemezsin. Damarların büzüşmesi sadece kızarıklığı ve kabarıklığı almaz aynı zamanda şişliklerin inmesine de yardımcı olur. Çünkü kafein, enflamasyonu kısa vadede azaltır. Enflamasyon azaldığında şişlik de otomatikman azalır. Yeşil çayın göz altı ürünlerinde neden bu kadar çok kullanıldığını anladın mı?

Selülit görünümünü azaltır

Selülit görünümünü azaltır

Kafein, selülit görünümünü belli süreliğine azaltmaya yardımcı olur ancak selülit kızarıklık ya da akne gibi kısa vadeli bir cilt problemi değildir. Bunun için daha detaylı bakımlara ihtiyaç olduğunu kabul etmek gerek. Görünümü azaltır dememizin neydi buydu, yani problemi kalıcı olarak çözmez. Kadınların selülit problemiyle daha sık karşılaşmasının nedeni sie erkeklere göre daha ince deri yapısına sahip olmalarıdı.

Erken yaşlanmayı önler

Erken yaşlanmayı önler

Yeşil çayda bilinen en yüksek catechin ve polifenol konsantrasyonu bulunuyor. Yani basitçe söylemek gerekirse, serbest radikalleri yok eden antioksidanlar ile dolu. Antioksidanlarsa yaşlanmayı ızlandıran UV ışınlarına karşı koruma sağlar. Radikal sayısı azaldığı zaman yaşlanma süreci yavaşlamaya başlar ve bu nedenle antioksidanların anti-aging ile neredeyse aynı anlama geldikleri söylenebilir. Yeşil çay bu anlamda hem yaşlanmayı yavaşlatır hem de ömrünüze bir kaç sene ekler.

Nasıl kullanırım?

Nasıl kullanırım?

Tüm paranı göz serumlarına yatırmak istemiyorsan, kendi serumunu kendin yap. Bir adet yeşil poşet çayı sıcak suya batır, ardından buzdolabına koy ve göz altlarına uygula. 10 dakika sonra gözlerinin şişliği inmiş olacak ve parlaklığı kendin fark edeceksin. Bu, günlük olarak uygulayabileceğin bir rutin. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evde hazırlayabileceğiniz 5 doğal dudak balmı tarifi