Yeşilçam'ı karıştıran yasak aşk! (Nilüfer Aydan ve Halit Refiğ)

Yeşilçam'daki aşk ve entrikalar saymakla bitmez. Bunlardan birisi de Nilüfer Aydan ve Halit Refiğ arasındaki yasak aşk. Yılmaz Duru ile evli olan Nilüfer Aydan polis baskınıyla ihaneti ortaya çıkarıyor. İşte detaylar...

15 Şubat 2018, Perşembe 11:57 Son Güncelleme:
A A

Agah Özgüç'ün "Türk Sineması'nda Yeşilçam Aşkları" adlı kitabında yer alan bilgilere göre Yeşilçam'ın efsane kadın oyuncularından Nilüfer Aydan büyük bir yasak aşk yaşıyordu.

Yeşilçam’ın ilk yasak aşklarından biri Topağacı’ndaki Hürriyet Apartmanı’na düzenlenen polis baskınıyla ortaya çıktı.

FİLMİN ADI DA 'YASAK AŞK'TI!

FİLMİN ADI DA 'YASAK AŞK'TI!

Baskını yaptıran oyuncu Yılmaz Duru, basılan da nikahlı eşi Nilüfer Aydan ile yönetmen Halit Refiğ’di. Bu yakınlaşma Halit Refiğ’in yönettiği ve Nilüfer Aydan’ın başrolde olduğu bir film setinde başladı.

İlginçtir, o filmin adı da Yasak Aşk’tı. Olay sonrası Yılmaz Duru boşandı, Halit Refiğ de Nilüfer Aydan’la evlendi.

NİLÜFER AYDAN KİMDİR?

NİLÜFER AYDAN KİMDİR?

Nilüfer Aydan, 29 Şubat 1940 tarihinde istanbul’da doğdu. Asıl adı Aydan Canbula. 1955 yılında sinemaya bir filmde küçük bir figüran rolü ile başladı. Daha sonra 1958 yılında profesyonel sinema oyunculuğuna “Altın Kafes adlı sinema filmi ile devam etti.

AMERİKA'DA ŞOV YAPTILAR

AMERİKA'DA ŞOV YAPTILAR

Nilüfer Aydan, Yılmaz Duru'yu ablasının vasıtası ile tanımış, yirmi günlük bir çalışmadan sonra ikisi de bir gazinoda birlikte dans etmeye başlamışlardı. Bir iş ortaklığı kuran bu iki genç 1958 yılında evlendi. Kısa bir süre sonra Yılmaz Duru Amerika’ya gitti. 1959 yılında çocuğunu annesine bırakarak Nilüfer Aydan da peşinden gitti. Nilüfer ve Yılmaz çifti Nat King Cole'ün de şova çıktığı 'Copacabana'da, iki buçuk aya yakın bir zaman çalıştılar.

NİLÜFER AYDAN HALİT REFİĞ AŞKI

NİLÜFER AYDAN HALİT REFİĞ AŞKI

Nilüfer Aydan rejisini Halit Refiğ'in yaptığı "Yasak Aşk" isimli bir filme başladı. O sıralarda Yılmaz da Ayancık'ta bir film çalışmasına gitmişti. "Yasak Aşk"ta, Halit Refiğ ile Nilüfer Aydan arasında da "yasak bir aşk" başladı.

Nilüfer Aydan, dönemin ünlü magazin dergisi Ses Dergisi'ne de kapak olmuştu.

78 yaşındaki Nilüfer Aydan, çeşitli film, dizi ve tiyatro projelerinde rol alıyor...

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.