Yeşilçam'ın bahtsız kraliçesi: Mine Mutlu

Mine Mutlu, Türk sinemasının Türkan Şoray kadar etkileyici bakışlara sahip yıldızıydı. Kanser yüzünden hayata veda ettiğinde ise sadece 42 yaşındaydı. İşte Mine Mutlu'nun ne yazık ki soyadıyla tezat oluşturan hüzünlü yaşam öyküsünden kesitler...

20 Şubat 2018, Salı 12:19 Son Güncelleme:
A A

Yeşilçam'ın belki de en hüzünlü hayat öykülerinden biri Mine Mutlu'nunki... Mine Mutlu, Türk sinemasının Türkan Şoray kadar etkileyici bakışlara sahip yıldızıydı.

Şöhretine rağmen mutsuzdu, yalnızdı, dertleşebileceği tek kişi yardımcısıydı. Henüz 19 yaşındayken adım attığı ve bir anda ün kazandığı beyazperdede birbirinden değerli yönetmen ve oyuncularla çalıştığı halde sadece iki yıl rol aldığı erotik filmlerle tanındı.

Kanser yüzünden hayata veda ettiğinde ise sadece 42 yaşındaydı. İşte Mine Mutlu'nun ne yazık ki soyadıyla tezat oluşturan hüzünlü yaşam öyküsünden kesitler...

1948 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Mine Mutlu, eski Türkiye güzellerinden... Sinemaya ilk kez 1967 yılında Bana Kurşun İşlemez, Mandrake Killing'e Karşı gibi filmlerle adım atan Mine Mutlu, başlangıçta yardımcı kadın oyuncu rollerinde boy gösterdi. 1970'lerin ilk yarısına gelindiğinde ise erotik filmlerde oynamaya başladı. Beş Tavuk Bir Horoz, Civciv Çıkacak Kuş Çıkacak gibi filmlerde rol aldı.

Daha sonra erotik komedilerin aranılan oyuncusu haline gelen Mine Mutlu'nun filmografisindeki önemli yapımlardan biri de "Tatlı Tatlı". O dönemde, bugünün pek çok gözde oyuncusunun da denemek zorunda kaldığı erotik filmlerin belki de en düzeylilerinden biriydi bu yapım.

Aslıda Mine Mutlu sadece iki yıl bu tür erotik filmlerde oynamıştı. Erotizm yerini pornoya bırakmadan önce de sinemadan ayrılıp şarkıcılık yapmaya başlamıştı. 

Ayhan Işık, Sadri Alışık, Zeki Müren, Ahmet Mekin gibi usta oyuncularla erotik içerikli olmayan filmlerde de oynamıştı. Ama bugün hala birçok kişi onu oynadığı erotik filmlerle hatırlıyor.

Mine Mutlu son olarak Bülent Ersoy ile birlikte Beddua adlı filmde kamera karşısına geçti. Bu filmdeki başrolünden sonra da sinema defterini bir daha açılmamak üzere kapattı.

Türk sinemasının şanssız kraliçesi, genç yaşta göğüs kanserine yakalandı. Sonuna kadar mücadele etti ama, sonunda teslim oldu. Öldüğünde 42 yaşındaydı.

MİNE MUTLU'NUN OĞLU DA ÇOK ÜNLÜ

MİNE MUTLU'NUN OĞLU DA ÇOK ÜNLÜ

Mine Mutlu 1978'de iş insanı Ünal Çulha ile evlendi. Bir yıl sonra boşandılar ama birlikte yaşamaya devam ettiler. Bu birliktelikten Çağkan Çulha ile Büşra Çulha adında iki çocuğu oldu. İki kardeş oyunculuk yapıyor.

Mine Mutlu, 18 Eylül 1990 tarihinde İstanbul'da akciğer kanseri yüzünden öldü.

Mine Mutlu ve oğlu Çağkan Çulha

*Öte yandan İnleyen Nağmeler filminin çekildiği dönemde Zeki Müren ve Mine Mutlu'nun aşk yaşadığı iddia edilmişti. Hatta bu konu bol bol gazete manşetlerinde yer alıyordu.

Mine Mutlu, Türk sinemasının Türkan Şoray kadar etkileyici bakışlara sahip yıldızıydı. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Melis İşiten: Kızım, sen ve ben...