Yeşilköy'e kargo köyü yapılacak

Atatürk Havalimanı'na 'kargo köyü' yapılması için gerekli ön çalışma tamamlanarak Yüksek Planlama Kurulu'na gönderildi. İnşaat için 2010'un ilk çeyreğinde ihale açılması planlanıyor

28 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
A A

İHALESİ 2010 BAŞINDA

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Atatürk Havalimanı’na yapılması planlanan ‘kargo köyü’ için ön fizibilite (uygunluk) raporunu hazırladı ve onay için Yüksek Planlama Kurulu’na (YPK) gönderdi. Kargo köyünün, havalimanının yanındaki 650 milyon metrekarelik Maliye arazisine yapılması planlanıyor. İnşaat için 2010’un ilk üç ayında Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihaleye çıkılması hedefleniyor.

YATIRIM 120 MİLYON EURO

Plana göre, Türkiye’ye gelen kargoların yüzde 90’ını kapsayacak olan kargo köyünün toplam yatırım tutarı 120 milyon euro olacak. Havalimanı ile kargo köyü arazisi arasında kalan Atatürk Havalimanı Caddesi bu ay sonunda kapatılacak. Bu cadde yerine, arazinin yanına yapılan yeni yol açılacak. Ayrıca, kısa olması nedeniyle sık sık pistten çıkma sorunlarının yaşandığı 06/24 pisti, 250 metre uzatılacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.