Yeterince hareket etmediğinizi gösteren 8 işaret

Bazen günlük hayatın koşuşturmacası içinde ne kadar hareketsiz kaldığımızın farkına varmayız. Bir bakmışız yavaş yavaş belimiz kalınlaşmış, iki adım atınca yorulur hale gelmişiz, metabolizmamız yavaşlamış. Karantinada başımıza gelecek en kötü senaryo. Tamam, gün içinde ara ara yürüyüşe çıkıyorsunuz ama yeterince hareket edip etmediğinizi nasıl anlayacaksınız?

18 Şubat 2021, Perşembe 12:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Konsantrasyonunuz azalır

Konsantrasyonunuz azalır

Aslına bakarsanız çoğu zaman oturarak yapacağımız işlerde beynimizi kullanma ihtiyacı duyarız. Fakat süre uzadıkça tam tersi bir etki açığa çıkar. Uzun süre hareketsiz kalmak kan dolaşımını ve akciğerlere alınan oksijen miktarını azaltır. Ancak beyninizin, uyanık kalmak için her ikisine de ihtiyacı vardır. Dolayısı ile konsantrasyonunuz, yavaşlayan beyin aktivitesi sebebiyle azalma eğilimi gösterir.

 Tartıda yükselen rakamlar

Tartıda yükselen rakamlar

Uzun süre oturma,damar çeperinde yer alan ve yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlayan lipoprotein lipaz adı verilen enzimi de, geçici olarak etkiler. Yani otururken, hareket etmeye kıyasla daha az yağ yakarsınız; ki aslında bunun pek de şaşırtıcı bir sonuç olduğunu söyleyemeyiz. Dolayısıyla kilo artışı başlar.

Bacaklarınız şişer

Bacaklarınız şişer

Hiç otururken bacaklarınızda uyuşma veya şişlik hissettiğiniz oldu mu ? Ciddi şekilde baskıya maruz kalan alanlarda, sinirler ve damarlardaki iletim bloke olabilir. Sinirlerde iletimin bloke olması uyuşma hissine, kan dolaşımındaki azalma ise bacaklarda şişliğe neden olabilir.

Sürekli yorgun hissedersiniz

Sürekli yorgun hissedersiniz

Enerji harcamak yerine hareketsiz yaşam tarzı sürdüren kişiler genelde halsiz oluyorlar. ABD’de Georgia Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada; düzensiz yaşam tarzı sürdüren bir grubun 20 dakika egzersiz yaptıklarında, halsizlik belirtilerinin 6 haftada azaldığı ortaya konmuş. Düzenli egzersiz, halsizlik ve yorgunluk yakınmasını azalttığı gibi kalp ve damar sisteminin daha sağlıklı çalışmasını da sağlıyor. Bu olumlu etki dokulara yeteri kadar oksijen ve besin taşınabilmesi sayesinde gerçekleşiyor.

Uykusuzluk başlar

Uykusuzluk başlar

2005 yılında yapılan bir çalışmada, Güney Carolina Üniversitesi, Egzersiz Bilimi Bölümü'ndeki araştırmacılar, ortalama bir insan için hareketsiz bir yaşam tarzından daha çok hareket etmenin enerji depolarının tükenmesi, doku bozulması veya vücut sıcaklığının artması gibi sorunlara yol açmadığı sonucuna varmıştır. Egzersiz yapma uykusuzluk problemi için önemli bir alternatif ve destek tedavisi sağlamaktadır bilgisini paylaşmışlardır. Egzersiz sağlıklı, güvenli, makul ve basit bir uyku iyileştirme aracı olabilir.

Kaslarda erime

Kaslarda erime

Vücut, hareketsizlikten dolayı ihtiyacı olan maddeleri kasları yıkarak alır. Bu durum kas kaybını meydana getirir. Kas inşa etmek aylar alabilir fakat kaybetmek için sadece bir hafta yeterli olabilir.Bu durum , zaman içinde yeniden kilo alımı, güç kaybı, organların yıpranması, kan değerlerinin değişmesi , derinin sarkması ya da gevşemesi sonuçlarını ortaya çıkarabilir. Kaslar vücudu taşıdığı için hareket etmek eklem sağlığı açısından önem taşıyor.

Duruşumuz bozulur

Duruşumuz bozulur

Yanlış durduğumuzun farkında değiliz. Devamlı öne eğilerek iş yaptığımız için kamburlaşıyoruz bu da boyumuzun bile kısalmasına neden oluyor. Oysaki doğru duruş, bel, boyun ve sırt sorunlarını engellerken kişilerin fiziksel ve ruhsal olarak daha rahat olmasını sağlıyor. Bu sorun çağın problemi olarak da adlandırılıyor .

Beynimiz yavaşlar

Beynimiz yavaşlar

Geçtiğimiz günlerde bu konu ile ilgili bir araştırma yayınlanmıştı. İsveç'ten bilim insanları, egzersiz ile öğrenme yetileri arasındaki bağlantıyı araştırdı. Araştırmanın sonunda en az iki dakika egzersiz yapmanın bile öğrenme ve hafıza yeteneklerini iyileştirdiği sonucuna ulaşıldı. Kan akışını arttıran egzersizler ile birlikte beyinde kandaki toksinleri parçalayan bazı kimyasallar üretiliyor. Hareketsizlik ise bu durumun tam dersini yaratıyor hatta beyni yavaşlatıyor.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hangi ünlü hangi sporu yapıyor?