Yetişkinler de oyun sever

Türkiye'de bilgisayar oyuncularının yarısından fazlasını 18 yaş üstü kişilerin oluşturduğu belirtildi

19 Kasım 2009, Perşembe 17:41
A A

Uluslararası araştırma şirketi GfK’nın raporundan derlediği bilgilere göre, Türkiye’de bilgisayar oyunları, sanıldığının aksine çocukların olduğu kadar, genç ve yetişkinlerin de hayatının bir parçası.

Türkiye’de bilgisayarda oyun oynayanların yarısından fazlasını 18 yaş üstü kişilerin oluşturduğu belirtilen raporda, bilgisayar oyunu oynayan kız çocuklarının oranının yıllar geçtikçe erkeklere yaklaştığı belirtildi.

OYUNA AYRILAN SÜRE HAFTADA 8 SAAT

Rapora göre, 8-15 yaş aralığındaki kız çocuklarının yüzde 46.6’sı, yine aynı yaş grubundaki erkeklerin yüzde 65.8’i bilgisayarda oyun oynuyor. Ancak 15 yaş üstünde oyun oynayan kız çocuklarının oranı yüzde 8,7’ye düşerken, erkeklerin oranı 25,8 olarak gerçekleşiyor.

Türkiye’de oyuncuların haftada ortalama 8 saat oyun oynadıklarını ortaya koyan araştırma, genel kanının aksine oyuncuların büyük çoğunluğunun saatlerce oyun oynamadıklarını ortaya koydu.

Buna göre, günde bir saat ve altında oyun oynayanların oranı yüzde 92 iken, günde 3 saat ve üzerinde oyun oynayanlar sadece yüzde 2 oranında. Oyuncuların yüzde 43,5’i oyunları mağazadan satın alırken, yüzde 11,7’si internet kafelerden yararlanıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.