YGS'ye ilaçla girdiği için sınavı geçersiz sayıldı

Tokat’ta Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) nefes açıcı tüp ilaç kullanan Zehra Betül Baş, sınavının ilaç kullandığı için geçersiz sayıldı

03 Nisan 2017, Pazartesi 11:37
A A
YGS'ye ilaçla girdiği için sınavı geçersiz sayıldı
Tokat Milli Piyango İhya Balak Fen Lisesi 4. Sınıf öğrencisi Zehra Betül Baş (18), Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) iddiasına göre görevlilerin izniyle nefes açıcı tüp ilaçla girdi. Sınav sonuçlarının 28 Mart’ta ise ÖSYM ekranında "Sınav kurallarına uymadığınız için sınavının geçersiz sayılmıştır" yazısını gören genç kız hayatının şokunu yaşadı.

Zehra Betül Baş, yaklaşık 4 yıldır alerjik astım rahatsızlığı bulunduğunu ve aşırı stresli durumlarda strese bağlı öksürük nöbetleri geçirdiğini kaydetti. Sınavda öksürük nöbetine girme ihtimaline karşı çevresindekilere rahatsızlık vermemek için tüp ilacı yanına aldığını ifade eden Zehra Betül Baş, açıklamalarına şöyle devam etti:"YGS sınavına İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi’ne gittiğimde ilacı önce güvenliğe gösterdim. Güvenlik bana ‘Birkaç tane daha böyle ilaç getiren oldu. Bina sorumlusuna yönlendiriyoruz’ dedi. Yanımda bir öğretmen eşliğinde bina sorumlusunun odasına gittik. Orada başka hocalar da vardı orada. Bina sorumlusuna, yanımdaki öğretmen durumu anlattı. Bina sorumlusu da bunun üzerine ‘Sorun olmaz’ dedi. Ben de bunun üzerine ‘Hocam sorun olmaz değil mi? Eğer sorun olacaksa sizde kalabilir’ dedim. ‘Yok biz hallederiz’ deyip o şekilde beni sınıfıma yönlendirdiler. Sırama oturdum. Sınıftaki gözetmen belgelerimi kontrol etti. Sonra salon başkanı geldi. İlk sınıfa geldiğimde bana ilaç kullanan öğrencinin ben olup olmadığımı sordu. Kitapçıklar hallolduktan bir süre sonra ilacımın ismini sordu, söyledim. Bir de 'Başvuru yaparken bunu belirtmiş miydiniz?" diye sordu. Ben de ‘Belirtmedim ama sınav görevlisinin izni dahilinde içeri soktuk ilacı. Eğer sorun olacaksa sizde kalabilir hocam çünkü ben çok zorda kalırsam kullanacağım. Eğer zorda kalırsam verirsiniz ya da vermezsiniz. Siz bilirsiniz hocam’ dedim. ‘Bu sınav için sorun yok ama ikinci sınav için ÖSYM’ye bir dilekçe verirsen daha iyi olur. Ayrı sınıflar ayarlıyorlar’ dedi. 'Tamam hocam' dedim. Sonra sınavdan çıktım" dedi.


SONUCU ÖĞRENİNCE ŞOKE OLDU


Sınav sonuçlarının açıklandığı gün ‘Sınav kurallarına uymadığınız için sınavınız geçersizdir’ diye bir yazı gördüğünde şoke olduğunu ifade eden Zehra Betül Baş, "Böyle bir şey beklemiyordum. Kim olsa çıldırırdı herhalde. Kendime hakim olamadım, ağlamaya başladım. Ailem sakinleştirmeye çalıştı. Kendime geldiğimde sınavın neden geçersiz olabileceğini düşünmeye başladım. Her şeye çok dikkat ettim, ilacın buna neden olabileceğini düşündüm. ÖSYM’yi aradım. Ulaştığım kişiler tutanak tutulduğunu söyleyerek ‘Sınava izinsiz ilaç sokmuşsunuz’ dediler. Ben güvenlik dahil olmak üzere herkerse ilacı gösterdim. Sorun olursa sizde kalsın dedim ama sorun olmayacağını söylediler. Onların izninde ve gözetiminde kullandım' dedim. Bana 'O bizi ilgilendirmez. Başvuruda belirtmeniz gerekiyordu' dediler" şeklinde konuştu.


'O GÜCÜ KENDİMDE BULAMIYORUM'

 
Çok çalışıp emek verdiğini ve bir yılının boşa gittiğini ifade eden Zehra Betül Baş "Gerçekten mağdurum, psikolog olmak istiyordum. Tekrar sınava hazırlanmak zor olacak benim için, o gücü kendimde bulamıyorum" diye konuştu.
 
ÖSYM yetkilileri ise sağlık kurulu raporuyla kanıtlanmış hastalığı olanların başkanlığın iznine tabi ilaç ve gıdalarla sınava girebildiğini söyledi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.