YGS'yi eşekli protesto

YGS'yi eşekli protesto

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri, bugün yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nı (YGS) İstiklal Caddesi'nde düzenledikleri eşekli yürüyüşle protesto etti

24 Mart 2013, Pazar 18:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Eylemciler, boynuna ‘YGS Yarışı 202’ yazısı astıkları eşekle, "Sistemin eşeği olmayacağız’ sloganlarıyla İstiklal Caddesi’nde yürüdü.

Galatasaray Lisesi önünde, saat 16.00 sıralarında toplanan çoğu lise öğrencisi yaklaşık yüz TGB’li, hep bir ağızdan, ‘Ah bu hayat olmazsa’ ve ‘Arkadaşım eşek’ şarkılarını kendilerine göre uyarlayarak söyledi. Eylemciler, yanlarında getirdikleri eşeğe ve kendi boyunlarına yarışı simgeleyen numaralar asarak, Taksim Meydanı’na yürüdü. "Bilimsel, laik, parasız eğitim" yazılı pankart açan TGB’liler, "Titre AKP Türk Gençliği Geliyor" "A,B,C,D,E Kopyacı, şifreci AKP", "Atatürk Gençliği görev başına" şeklinde sloganlar attı.

Eylemciler adına basın açıklamasını okuyan lise öğrencisi Beste Çırak,  şunları söyledi:

"Yüz binlerce öğrencinin ter döktüğü üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması olan YGS’yi geride bıraktık. Alacağımız puanların, bizi tam anlamıyla yansıtmayacağını bilerek girdik sınava. Yetkililerin açıklamalarının aksine endişelerimizin nedenlerini ÖSYM’nin son iki yıllık karnesinde ve bize vaatlerde bulunanların hayatlarında bulabilirsiniz. YGS, LYS, KPSS derken meslek sınavlarına kadar uzanan skandalların baş sorumluları, görevlerine devam ettiği ve bu düzen değişmediği sürece öğrencinin içi rahat olmayacak. Çünkü bu sistem sadece alın terimize değil, bütün hayatımıza göz koyuyor" dedi.

Eylem, açıklamanın ardından olaysız sona erdi.


Özkan ARSLAN/İSTANBUL,(DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlandı