Yiğitler Barajı'nın yüzde 30'u tamamlandı

Yiğitler Barajı'nın yüzde 30'u tamamlandı

Yiğitler Barajı'nın yüzde 30'u tamamlandı

13 Eylül 2021, Pazartesi 11:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

KEMALPAŞA Organize Sanayi Bölgesi'ne (KOSBİ) yılda 7.89 milyon m3 sanayi ve kullanma suyu sağlayacak, aynı zamanda 13 bin 330 dekar araziyi modern sulamayla tanıştıracak Yiğitler Barajı'nın yüzde 30'u tamamlandı. Yeni yılla birlikte gövde dolgusuna başlanacak proje bitirildiğinde 630 kişiye ek istihdam olanağı sağlayacak bölge çiftçisine yılda 32 milyon lira kazandıracak.
Kentin en önemli sanayi merkezlerinden KOSBİ'nin su sorununu kökünden çözecek Yiğitler Barajı'nın 3'te 1'inin tamamlanmak üzere olduğu kaydedildi. Şantiyeyi ziyaret edip çalışmaları yerinde değerlendiren DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar, inşaatta yüzde 30 fiziki gerçekleşme oranına ulaşıldığını belirtti. Yeni yılla birlikte barajın gövde dolgusuna başlanacağını açıkladı. İzmirlilerin mağdur olmaması için Yiğitler Mahallesi'ni Bayındır'a bağlayacak 3 bin 904 metrelik rölakasyon yolu çalışmalarına hız verdiklerini ifade eden Birol Çınar, "1 aya kadar rölakasyon yolunu bitirip, hizmete açacağız. 490 metrelik derivasyon tünelini zaten tamamlamıştık. Sıyırma kazılarında ise yüzde 90 seviyesindeyiz. Amacımız yeni yılla birlikte batardo ve gövde dolgu çalışmalarına başlamak" diye konuştu.
Kemalpaşa Yiğitler Deresi üzerine inşa edilecek barajın gövdesi, 'Ön Yüzü Beton Kaplı Kaya Dolgu' tipinde temelden yüksekliği 103 metre olarak projelendirildi. 26.5 milyon m3 depolama hacmine sahip olacak barajın gövdesi için 2.7 milyon m3 dolgu yapılacak. Yiğitler Barajı, her yıl Türk ekonomisine milyonlarca lira katkı sağlayan İzmir'in en önemli sanayi merkezlerinden KOSBİ'ye yılda 7.89 milyon m3 sanayi suyu sağlayacak. Üretimin artmasıyla yaklaşık 630 kişiye ek istihdam olanağı sağlanacak. Öte yandan Yiğitler Barajı İzmir'in kiraz cenneti Kemalpaşa'da 13 bin 330 dekar araziyi modern sulama ile tanıştıracak. Tarlalar ve meyve bahçeleri basınçlı borulu kapalı sistem ile sulanacak, bölgedeki sulama maliyetleri düşecek.  Bölge üreticisinin cebine 2021 yılı rakamlarıyla her yıl 32 milyon lira daha fazla para girecek.

İZMİR, DHA)
FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İzmir'de eğitimde yeni yıl için çelenk töreni