Yılan görüldüğünde ne yapılmalı?

Son günlerde havaların ısınması ve artan yağışlar nedeniyle yuvalarını terk eden yılanlar, şehir merkezlerine yakın bölgelerde görülmeye başladı.

21 Haziran 2020, Pazar 17:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye’de yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının etkileri devam ederken başta kırsal kesimler olmak üzere şehir merkezlerine yakın birçok alanda çok sayıda yılanlar görülmeye başladı. Özellikle havaların ısınması ve yağışların artmasıyla beraber ortaya çıkan yılanların sayılarında ciddi artışlar yaşanıyor. Corona virüs'ten korunmak için kapalı alanlar yerine park ve bahçelerde vakit geçirmeyi tercih eden vatandaşlar, yılanların bu denli çoğalmasından dolayı endişe duyuyor.

Yılanların yaza geçiş döneminde görülmesinin doğal bir durum olduğunu söyleyen Veteriner Hekimler Derneği Eskişehir İl Temsilcisi Yusuf Selek, yılanlara zarar verilmemesi konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Yılanların varlığı tabiatın bir dengesi olduğunu belirten Selek, “Onları aynı zamanda korumamız lazım. Yani doğadaki zincirin bir tanesinin kopması demek, felaket felaketi getirir. Örneğin herkesin bildiği gibi fare konusunda mücadele eden bir hayvandır. Biz fare konusunda yılan olmadan mücadele yaparsak bu sefer de yabani hayvanlara zarar vermiş oluruz. Dolayısıyla tabiatın dengesini de bozmuş oluruz. O bakımda kesinlikle yılanların öldürülmemesi lazım. Eve falan girebilir bu aralar ama bu durumda da hemen belediye ekiplerine haber verilmesi lazım. Belediyeler gerekli önlemi alırlar, yaralandıysa tedavi ederler. Gerekirse de doğal ortamına bırakırlar” dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye’de görüntülendi: Böyle bir örümcek ilk kez gördük