Yılan otlu lezzet: Tırşik çorbası

Toros Dağları’nın eteklerinde yetişen ve binbir zahmetle toplanan yılan otundan yapılan tırşik çorbası, Doğu Akdeniz mutfağının önemli yöresel lezzetleri arasında yer alıyor. Şifa kaynağı olduğuna inanıldığı için 'Andırın doktoru' olarak da adlandırılan çorba, özellikle kış mevsiminde yoğun tüketiliyor

19 Şubat 2017, Pazar 16:41
A A
Çukurova’nın doğusundaki dağlarda yetişen ve "yılan otu" olarak bilinen yabani bitkiden yapılan tırşik çorbası, ekşimsi tadı ve damakta bıraktığı lezzetiyle yöre insanı tarafından yoğun tüketiliyor.

Toros Dağları’nın eteklerinden toplandıktan sonra deste haline getirilerek doğranan yılan otunun bir gece ekşimesi için bekletildikten sonra odun ateşinde pişirilmesiyle yapılan çorba, bölgenin kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olarak öne çıkıyor.


ŞİFA KAYNAĞI


Sofraların "baş tacı" diye nitelendirilen yemek, şifa kaynağı olduğuna inanıldığı için "Andırın doktoru" olarak da adlandırılıyor. Kadirli Kültürel Tırşik Şenliği Komitesi Başkanı Mustafa Demirci, lezzetiyle yılın her günü soğuk veya sıcak olarak tüketilen çorbanın binbir emek sofralara geldiğini söyledi. Yılan otunun tezgahlarda çiğ olarak kilogramının 4 liradan satıldığını aktaran Demirci, "Çukurova’ya gelen misafirler, kesinlikle ’tırşik çorbası’nın tadına bakmalı. Bu yöresel lezzetin ünü her geçen gün artıyor. Biz de 2012’den itibaren düzenlediğimiz festivallerle tanıtıma ağırlık veriyoruz" dedi.Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir de bazı ev kadınlarının kış aylarında hazırladığı tırşik çorbasını pişirdikten sonra konserve şeklinde muhafaza ederek, yılın her günü ve özellikle iftar sofralarında tüketildiğini dile getirdi.Kadirli’nin Şehit Mustafa Yağız Mahallesi’nde yaşayan ev hanımı Habibe Türkmenoğlu ise "tırşik çorbası"nın yörede vazgeçilmez lezzetlerden biri olduğunu anlattı. Çorbanın lezzetinin, bitkinin doğallığı ve yapılışının zorluğundan geldiğini aktaran Türkmenoğlu, ekşimsi tadıyla damaklarda hoş bir tat bırakan çorbanın genellikle bulgur pilavı ve yufka ekmekle servis edildiğini kaydetti.AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.