Önceki Fotolar

Yılbaşını kutlarken kendinizi yormayın, yeni yıla zinde girin!

Yeni gelen yılı kutlamak, büyük sofralar etrafında ailece toplanmak ve lezzetli yemeklerden bolca tüketmek çok güzel bir yılbaşı kutlaması. Ancak bu kutlamayı fazla abartmak ve yediğimiz içtiğimize dikkat etmemek yeni yılın ilk gününü kötü geçirmemize sebep oluyor. Diyetisyen Çağnur Özdemir Ertuğrul yılbaşı kutlamasını daha ölçülü geçirip metabolizmamızı yormamanın yollarını anlatıyor...

21 Aralık 2018, Cuma 10:26 Son Güncelleme:
A A

Bu cümlelerden en az birinin hepimize tanıdık gelecek. Yeni yılda kendimize daha iyi bakacağımızı dair verdiğimiz sözleri unutmamak, daha ilk haftadan umutları kaybetmemek için özellikle beslenme konusunda bazı önerilerde bulunuyor. Yılbaşı denildiğinde akla başlangıcından ana yemeğine dolu dolu, özenli sofralar, dostlarla hoş sohbetler, birbirinden farklı içecekler, müzik ve eğlence gelir. Sakin başlayan gecede bir süre sonra ne yiyip içtiğimizin farkına varmamaya başlarız. Sonuç ertesi gün geç uyanma, şiddetli baş ağrısı, aşırı yorgunluk hali, hala hissedilen karın tokluğu ve mide şişliğidir.

MEZELER ANA YEMEKTEN DAHA KALORİLİ OLABİLİR

MEZELER ANA YEMEKTEN DAHA KALORİLİ OLABİLİR

Kaliteli ve yeterli bir kahvaltı tüm gün seçimlerine yol gösterecektir. Dışarıda veya bir davette olacaksanız, gitmeden önce sağlıklı atıştırmalıklar tüketmeniz sofraya aç oturmamanızı sağlar ve daha kontrollü yemenize yardımcı olur. Açık büfe varsa tabağınızın büyük bir kısmını sebze, yeşillik ile geri kalan kısmını da ızgara etler, peynir çeşitleri ile doldurabilirsiniz. Ana yemek olarak bol soslu, salçalı, yağlı yemeklerden ziyade ızgara et, tavuk, balık ya da hindi ve yanına bol salata, sebze tercih edebilirsiniz. Alkol tüketecekseniz hem yılbaşı günü hem de ertesi gün en az 2.5 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Alkol ile birlikte şekerli içecekler, tatlılar veya fazla miktarda meyve tüketmemeye özen gösterin. Mezelere de mutlaka dikkat edin, çünkü mezeler ana yemekten daha da kalorili olabilir. Bu nedenle bittikçe yenilenen, hepsi de çok lezzetli bu bir sürü küçücük tabak arasından yoğurtlu mezeler, haşlanmış sebze çeşitleri, ızgara deniz ürünlerinin olduğu, içinde daha az yağ veya şeker barındıran çeşitleri tercih edin.

İPİN UCUNU KAÇIRANLAR ERTESİ GÜN NE YAPMALI?

İPİN UCUNU KAÇIRANLAR ERTESİ GÜN NE YAPMALI?

Diyelim ki önerilere kulak asmadınız, “Yılda bir kez” diyerek ne istiyorsanız yiyip içtiniz. Bu dünyanın sonu mu? Elbette değil, ertesi gün neler yapılabileceğinize dair ipuçları:

 

• Önceki gece ipin ucunu kaçırdım diye sonraki gün aç kalma hatasına düşmeyin, metabolizmanızı alt üst etmeyin.

• Erken saatte uyanamazsanız protein ve bol yeşillikle ilk öğününüzü yapıp akşam unsuz-kremasız sebze çorbaları ve yanında yoğurt/kefir tüketmek de güzel bir seçenek olabilir. Ara öğünde de çiğ kuruyemiş tüketebilirsiniz.

• Güne hafif bir kahvaltıyla başlayın. Özellikle bol sebzeli, az meyveli ödem atıcı smoothieler hem detoks etkisi hem de güne taze bir başlangıç yapmak için harika bir seçim olabilir.

• Temiz havada yürüyüş de son derece faydalı olacaktır.

• Öğlen bol salata, yanına protein olarak balık, lor peyniri, yumurta, hindi gibi daha az doymuş yağlı proteinler tercih edebilirsiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sağlıklı bir ilişkide olduğunu gösteren 9 kanıt