Yıldırım Akbulut kimdir? Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Yıldırım Akbulut kimdir? Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut tedavi olduğu hastanede hayatını kaybetti. Yıldırım Akbulut kimdir? Yıldırım Akbulut kaç yaşında hayatını kaybetti? İşte Yıldırım Akbulut hakkında bilgiler...

14 Nisan 2021, Çarşamba 17:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Eski başbakan Yıldırım Akbulut Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesinde rahatsızlığı nedeniyle tedavi altına alınmıştı. 85 yaşındaki Akbulut, tedaviye cevap vermeyerek hayatını kaybetti.


Eski başbakan ve TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Yıldırım Akbulut kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Kalp Merkezi'nde tedavi altına alınan 85 yaşındaki Akbulut, yoğun bakım ünitesinde tutuluyordu. Yıldırım Akbulut'tan acı haber geldi.  Akbulut, tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 85 yaşında hayatını kaybetti.

YILDIRIM AKBULUT KİMDİR?

Yıldırım Akbulut 80'li ve 90'lı yıllarda Türk politikasının önde gelen isimleri arasında yer alıyordu. Yıldırım Akbulut, iki kez de TBMM Başkanlığı görevini de üstlenmişti.

Erzincan'da 15 Kasım 1935'te dünyaya gelen Akbulut, babasının PTT memuru olması dolayısıyla ilkokulu Eskişehir'de, ortaokulu Samsun'da, liseyi ise Erzincan'da okudu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirip serbest avukatlık yapan Akbulut, Adalet Partisi Erzincan İl Başkanlığı görevinde bulundu.

Anavatan Partisinin (ANAP) kurucuları arasında yer alan ve 1983'teki genel seçimde ANAP Erzincan Milletvekili olarak TBMM'ye giren Akbulut, 26 Ekim 1984 - 6 Eylül 1987 arasında Turgut Özal tarafından kurulan 45. Hükümette İçişleri Bakanı olarak görev aldı.

1987'deki genel seçimde yeniden milletvekili olan Akbulut, TBMM Başkanı seçildi ve bu görevini 9 Kasım 1989'a kadar sürdürdü.

Turgut Özal'ın 1989'da Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından aynı yıl Akbulut'un Başbakanlığında 47. Hükümet kuruldu.

17 Kasım 1989'daki ANAP 1. Olağanüstü Kongresi'nde Özal'dan boşalan Genel Başkanlık koltuğuna Akbulut oturdu.

DYP BARAJI GEÇEMEYİNCE TBMM'YE VEDA ETTİ

Akbulut, 15 Haziran 1991'de gerçekleştirilen ANAP Kongresi'nde Mesut Yılmaz'a yenilerek genel başkanlık ve başbakanlıktan ayrıldı.

Bu süreçten sonra siyasi çalışmalarına devam eden Akbulut, 18 Nisan 1999 seçimlerinin ardından TBMM Başkanı seçildi ve bu görevini 2000'e kadar sürdürdü.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan ancak adaylığını 2. turun ardından geri çeken Akbulut, 2002'de ANAP'tan istifa ederek Doğru Yol Partisi'nden (DYP) İstanbul milletvekili adayı oldu. Akbulut, DYP'nin barajı geçememesi nedeniyle TBMM'ye veda etti.

Eski Anayasa Mahkemesi Üyesi Samia Akbulut ile evli olan Akbulut 3 kız çocuğu babasıydı.Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yeditepe Üniversitesi 2 öğretim görevlisi alacak