Yıllarca sakladığı gerçeği fotoğrafla ortaya çıkardı

Kanadalı genç kız yıllarca Parkes Weber sendromu sebebiyle diğerinden daha büyük olan bacağını saklamaya çalıştı. Ancak bir gün bu konudaki önyargıları yenmek için sosyal medyada bikinili fotoğrafını paylaşmaya karar verdi  

04 Haziran 2017, Pazar 21:33
A A

Isa Bella Leclair, lenf ödemine de yol açan ve bacakların birinde şişmeye yol açan Parkes Weber sendromu ile dünyaya geldi. 

Daha küçükken Isa Bella’nın sağ ayağında bir sıvı birikmeye ve bacağını şişirmeye başladı. 

Sağ bacağı zamanla sol bacağının iki katı haline geldi.

Isa Bella’nın annesi, “Kızım daha doğduğunda bir tuhaflık farketmiştim dedi. 

Isa Bella Leclair üniversiteye giderken sağ bacağı tek başına 18 kg ağırlığındaydı.

Fiziksel aktiviteler onun için giderek imkansızlaştı. Pantolon bulmak ise onun için bir işkenceydi. 

Isa Bella’nın sağ bacağı daha büyük göründüğünden sürekli sorulara ve tuhaf bakışlara maruz kaldı. 

'BEN BÖYLE DOĞDUM'

'BEN BÖYLE DOĞDUM'

Isa Bella, “Alışveriş merkezine veya sahile gittiğimde insanlar hep bana bakardı. Diğer çocuklara göre daha çabuk olgunlaştım ve insanların meraklı olmasına biraz da olsa anlam verdim. Yaşıtlarıma ise sadece ‘Ben böyle doğdum’ diyordum dedi. 

Kanadalı Isa Bella, özellikle kardeşi Danyka ve ailesinden hep destek gördü. Sağlığı ve özgüveni yerinde olmasına rağmen yine de bacağını saklama ihtiyacı duyuyordu.İnsanların bakışlarına maruz kalmak onun için hiç de kolay olmadı. 

'AĞLAYARAK GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜRDÜM'

'AĞLAYARAK GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜRDÜM'

Annesi, Daily Mail’e “Çocuklar bu yaşlarda böyle şeyleri kafalarına takarlar. Eve her gün ağlayarak geleceğini düşnürdüm. Neyse ki hiç öyle bir gün olmadı dedi. 

Isa Bella 19 yaşına girdiğinde milyonlarca insana ilham olacak bir şey yaptı. Her şey Florida’daki tatilleri sırasında yaptığı özçekimle başladı.

Fotoğraf kısa sürede sosyal medyaya yayıldı. Herkes Isa Bella’nın bikiniyle fotoğraf çektirip paylaşmasını özgüvene sahip olmasının kanıtı olarak gördü. 

Isa Bella, “Sağlık sorunu olan insanların sadece daha sağlıklı olmaya çalışmaları değil aynı zamanda kendilerini oldukları gibi kabul etmeleri de çok önemli dedi. 

'DIŞ GÜZELLİK ÖNEMLİ DEĞİL'

'DIŞ GÜZELLİK ÖNEMLİ DEĞİL'

Isa Bella, “Benim için dış güzellik önemli değil. Benim güzel bulduğum insanlar, yanında olunca iyi hissettiğim insanlardır. Hastalığım benim karakterimi belirlemedi. Hiçbir zaman da güzel bir elbise veya bikini giymeme engel olmadı dedi. 

GÜZELLİK YARIŞMASINI KAZANDI

GÜZELLİK YARIŞMASINI KAZANDI

Bikini fotoğrafları internette hızla yayıldıktan hemen sonra Isa Bella, yerel bölgedeki güzellik yarışmasını kazandı. 

Isa Bella sık sık Parkes Weber sendromu ve lenf ödemi hakkında yazıları yazarak insanları bilinçlendirmeye çalışıyor. 

Tek amacı ise konu hakkında insanları bilinçlendirerek onun durumundaki insanlarla dalga geçilmesini önlemek. 

MEZUN OLDU

MEZUN OLDU

Isa Bella şimdilerde üniversiteden mezun oldu ve fizyoterapisti Manon Tardif hemen her gün kızın ödemini küçültmek için onu tedavi ediyor. 

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.