Yine mi 'Çuvalcı General'?

Yine mi 'Çuvalcı General'?

Türkiye IŞİD operasyonuna katılırsa, Türk askeri 'Çuvalcı General' ile çalışmak durumunda kalacak!

24 Eylül 2014, Çarşamba 14:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD Genelkurmay Başkanlığı Operasyonlar Direktörü Korgeneral William C. Mayville...

Ancak Türkiye onu "çuvalcı general" olarak tanıyor.

2003 yılında, Kuzey Irak'ta Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesi emrini veren Mayville, şimdi IŞİD'le mücadele koalisyonunda en ön safta görev yapıyor.

2003 yılında "çuval" talimatını "albay" rütbesinde iken veren Mayville, zaman içinde terfi etti, çeşitli görevlerde bulundu.

Korgeneral rütbesine yükselen Mayville şu an ABD Genelkurmay Başkanlığı Operasyonlar Direktörü. Mayville, IŞİD'e karşı ABD öncülüğünde oluşturulan uluslararası operasyonda da en üst düzeyde görev yapıyor.

TÜRKİYE OPERASYONA KATILIRSA...

Bu durumda, eğer Türkiye IŞİD'e karşı uluslararası koalisyonun askeri ayağına da katılırsa, Türk subayları, bir zamanlar Türk askerinin başına çuval geçirmiş olan Amerikalı subay ile omuz omuza çalışacak.

Mayville, dün Pentagon’da düzenlenen basın toplantısında ABD öncülüğündeki operasyonda vurulan IŞİD hedefleri ve operasyonun seyri hakkında bilgi verdi.

ÇUVAL OLAYI NEYDİ?

Korgeneral Mayville, geçmişte Kuzey Irak'ta uzun süre görev yaptığından, Amerikan ordusunda, şu anda IŞİD kontrolündeki bölgeyi en iyi bilen komutanlar arasında yer alıyor.

ABD'nin ikinci Körfez savaşı sırasında Kerkük'te konuşlandırdığı eski 173. Hava İndirme Tugayına komutanlık etmiş olan William C. Mayville, bu dönemde bölgede göre yapan Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesi emrini vermişti.

Türk Özel Kuvvetleri'ni 4 Temmuz 2003'de Süleymaniye'deki karargahlarından aldırıp Kerkük'teki Amerikan Hava Üssü'ne başına çuval geçirilerek getirilmesi emrini veren Mayville, Amerikan ordusunda çok hızlı terfi eden subaylardan.

Afganistan'da da görev yapan Mayville'in, ABD Genelkurmay Başkanlığı'na kadar yükselmesine "büyük olasılık" olarak bakılıyor.

Zeynep Gürcanlı / HÜRRİYET

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gelir İdaresi Başkanlığı 196 sözleşmeli personel alınacak