Yiyerek kazanıyorlar! Sektör haline geldi

Dünya genelinde her yıl 5 binin üzerinde yemek yeme yarışması düzenleniyor. Büyük ilgi gören bu yarışmalar ciddi bir ekonomik değer oluşturmaya başladı. Yarışma birincileri 50 bin doları bulan rakamlar kazanabiliyor. Sposorluklar ve hizmet bedelli dahil her bir yarışma ortalama 1 milyon dolara mal oluyor. Programlar noter huzurunda ve halka açık yapılıyor. Hazırlayan: Murat GÜLDEREN

26 Temmuz 2017, Çarşamba 19:30
A A
YILDA 300 BİN DOLAR

YILDA 300 BİN DOLAR

Örneğin birkaç gün önce ABD'nin New York kentinde her yıl 4 Temmuz bağımsızlık günü eğlenceleri kapsamında düzenlenen sosisli sandviç (hot dog) yeme yarışmasını, 10 dakikada 72 sandviç yiyen Joey Chestnut kazandı. Chestnut, bu tür yarışmaları kaçırmadığını belirterek sadece yemek yiyerek yılda ortalama 300 bin dolar kazandığını söyledi.

100 BİN GÖNÜLLÜ

100 BİN GÖNÜLLÜ

Bugüne kadar bu alana yönelik istatistiki veriler tutulmadığı için sektörün tam olarak büyüklüğü bilinmiyor ama pazarın büyüklüğünün 200 milyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Bu yarışmalara dünya genelinde yılda 100 binin üzerinde kişi katılıyor. Türkiye'de de özellikle yöresel ya da geleneksel olarak yapılan bu tür yarışmalara büyük ilgi gösteriliyor.

DONDURMADAN HAMAM BÖCEĞİNE...

DONDURMADAN HAMAM BÖCEĞİNE...

Yarışmacı sayısı her yıl daha da artıyor. Dünya genelinde dondurmadan sandviçe, waffle'dan hamam böceğine kadar onlarca çeşit yeme yarışması var. Doktorlar bu yarışmaların insan sağlığını büyük ölçüde rehdit ettiğini söylese de kimsenin buna aldırış ettiği yok. İşte dünya genelinde yapılan bazı ilginç yemek yeme yarışlamaları:

İSTİRİDYE

İSTİRİDYE

Amerika New Orleans’ta Haziran aylarında düzenlenen İstiridye Yeme Dünya Şampiyonası ’na katılan yarışmacılar 1000 dolar kazanmak için birbirleriyle yarışıyorlar. Dünya şampiyonu olan kişi 8 dakikada 468 istiridye yemiş.

SARIMSAK

SARIMSAK

Dünya Sarımsak Yeme Yarışması İngiltere' de düzenleniyor. David Greenman 60 saniye içinde 33 tane pişmemiş sarımsak yiyerek yarışmayı kazandı.

HAMAMBÖCEĞİ

HAMAMBÖCEĞİ

Canlı hamam böceği yeme rekoru İngiltereli Ken Edwards ’ın elinde. Kendisi 1 dakikada tam 36 canlı hamam böceği yemiş.

DONDURMA

DONDURMA

Dondurma yeme yarışmaları dünyanın her yerinde yapılıyor fakat uluslararası olarak Amerika ’nın Florida şehrinde yapılmakta. Joey Chestnut, 6 dakika içerisinde 7,1 litre dondurma yiyerek dünya rekorunu elinde bulunduruyor.

WAFFLE

WAFFLE

Türkiye'nin de neredeyse her ilinde yapılan bu yarışmada rekoru 6 dakikada 18 tane yiyen ABD'li bir gence ait.

HAMBURGER

HAMBURGER

Bu rekor ise 3 dakikada 10 hamburger yiyen Japon Takeru Kobi Kobayashi'ye ait.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.