YKS başvusu nasıl yapılır? Son gün ne zaman ve sınav ücreti hangi bankalara yatırılacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları için kılavuz pazartesi günü yayımlanırken başvurular dün başladı. Şimdi üniversite adayları YKS kılavuzunu ince eleyip sık dokuyarak başvuruların nasıl yapılacağını ve sınav ücretinin hangi bankalara yatırılacağını kontrol ediyor. İşte YKS'de bilinmesi gerekenler...

A A
YKS başvusu nasıl yapılır? Son gün ne zaman ve sınav ücreti hangi bankalara yatırılacak?

Üniversite okumak isteyen milyonlarca kişi 2019'un başından bu yana YKS başvuru tarihlerini bekliyordu. Heyecanla beklenen gün geldi çattı ve dün başvurular başladı. Başvurular 6 Mart'a kadar devem ederken başvuruların nasıl yapılacağı ve sınav ücretinin hangi bankalara yatırılacağı dikkatle inceleniyor. İşte detaylar...

YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT), 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) şeklinde gerçekleşecek. Bu üç oturumun başvuru tarihleri 12 Şubat'ta başlayıp 6 Mart 2019'da sonra erecek. Öte yandan YKS kılavuzu da yayınlandı. Sınav ücreti her bir sınav için 50 TL olarak belirlendi. Geç başvuru ücreti ise 75 TL...

YKS KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

YKS HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

1 Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) kimler başvurabilir?

Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar sınava başvurabilirler.

2. YKS Kılavuzuna nasıl ulaşabilirim?

Kılavuz, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde "DUYURULAR" başlığı altında yayımlanmıştır.

3. Sınava başvurumu ne zaman yapabilirim?

2019-YKS’ye başvurular 12 Şubat-6 Mart 2019 tarihleri arasındadır. Bu tarihlerde başvurunuzu yapabilirsiniz.

4. Sınava başvuru işlemi nereden yapılır?

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya tanımlanmış başvuru merkezlerinin birinden başvuru yapabilirler.

5. ÖSYM Başvuru Merkezlerinin adreslerini nerede bulabilirim?

Başvuru merkezlerinin adresleri, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde “2019-YKS: Kılavuz ve Başvuru Bilgileri” içinde yer almaktadır.

6. Bir başvuru merkezinde YKS başvuru işlemi yapacak adayların bizzat kendisinin başvuru merkezine gitmesi zorunlu mudur?

Evet, zorunludur. Adayın fotoğrafının çekilmesi gerekmektedir.

7. Başvuru merkezine giderken adayın yanında bulundurması gereken belgeler nelerdir? 

Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş 2019-YKS Aday Başvuru Formu ile Nüfus Cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportun aslı gerekmektedir. (Nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport dışında;

Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar,

Pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı, T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan fotoğraflı, imzalı ve mühürlü “Geçici Kimlik Belgesi” geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilir.)

8. Sınav ücretleri nasıl yatırılacaktır?

YKS’ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzda belirtilen bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin https://odeme.osym.gov.tr internet adresinden kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklardır.

9. Sınav/başvuru ücretleri ne zaman yatırılır?

YKS için başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra sınav/başvuru ücreti yatırılır.

10. Sınav/başvuru ücretleri en son ne zaman yatırılabilir? 

Sınav/başvuru ücreti ödeme için son gün 7 Mart 2019 tarihidir

DİĞER SORULARA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Reziller: Gururumdan yüzümü kapatıyorum