YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı! ÖSYM sonuç sorgulama...

YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı! ÖSYM sonuç sorgulama...

YKS ek yerleştirme sonuçları için gözler bugün ÖSYM'deydi. Kayıtların 1-5 Ekim tarihleri arasında yapılacak olması nedeniyle ek yerleştirme sonuçları için üniversite adayları tetikteydi. ÖSYM beklentileri boşa çıkarmadı ve ek yerleştirme sonuçları açıklandı. Peki, kayıt yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

28 Eylül 2018, Cuma 11:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Büyük bir çoğunluk YKS ek yerleştirme sonuçlarının dün açıklanacağını tahmin ediyordu. Fakat ÖSYM 27 Eylül'de herhangi bir duyuru geçmedi. Kayıtların başlamasına 3 gün kala gözler doğal olarak bugüne çevrilmiş durumdaydı... ÖSYM saat 11.00'de ek yerleştirme sonuçlarını açıkladı.

EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM'DEN YAPILAN DUYURU:

"2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2018-2019 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, ek yerleştirme sonuçlarına, 28 Eylül 2018 tarihinde saat 11.00’den itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilir.

Ek yerleştirme sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 01-05 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt tarihleri adayların internette yayımlanan yerleştirme sonuçları sayfasında yer alacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur.Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Kayıt işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi, 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer almaktadır.

Kamuoyuna saygıyla sunulur."

KAYIT İŞLEMLERİ

Bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 1-5 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt tarihleri adayların internette yayımlanan yerleştirme sonuçları sayfasında yer alacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Kayıt işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi, 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer almaktadır.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika haberi: İçişleri'nden 81 ile flaş genelge! İşte alınan kararlar