YKS ek yerleştirme tercihleri başladı mı? Üniversite boş kontenjan listesi belli oldu mu?

YKS tercihlerinin sonuçlanmasıyla ÖSYM 71 bin 233 boş kontenjan olduğunu belirtti. Şimdi hiçbir üniversiteye yerleşemeyen üniversite adayı YKS ek tercihlerin başlamasını bekliyor ve bir tercihte bulunmak istiyor. Peki, YKS ek yerleştirme tercihleri ne zaman başlar? Kılavuz ne zaman yayımlanır?

14 Ağustos 2019, Çarşamba 10:26
A A
YKS ek yerleştirme tercihleri başladı mı? Üniversite boş kontenjan listesi belli oldu mu?

YKS tercih sonuçları 6 Ağustos'ta açıklandı. Bu tarihten itibaren boşta kalan üniversite adayları YKS ek yerleştirme için kolları sıvadı. On binlerin şu sıralar yoğun bir şekilde yönelttiği soru ise "YKS ek yerleştirme tercihleri ne zaman başlayacak?" şeklinde...

YKS EK YERLEŞTİRME TERCİHLERİ NE ZAMAN ALINACAK?

YKS ek yerleştirme tercihleri hakkında ÖSYM'den yapılan bir açıklama yok. Geçen sene YKS tercih sonuçları 31 Ağustos'ta açıklanmış ek yerleştirme tercihleri 13 Eylül'de başlamıştı. Aradaki 13 günlük süre ele alındığında bu sene YKS ek yerleştirme tercihlerinin 19 Ağustos'ta başlaması bekleniyordu. Fakat Üniversite kayıtlarının 19-23 tarihleri arasında alınacak olması nedeniyle ek tercihlerin 26-30 Ağustos tarihleri arasında alınması bekleniyor.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılabilecek.

Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekiyor. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

Sıradaki haber yükleniyor...