YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? Takvimden önce mi açıklanacak?

YKS sonuçları için geri sayım başladı. Günler yaklaştıkça üniversite adaylarının da heyecan katsayısı gitgide artıyor. Tam tarihi bilmeyenler ise "YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?" sorusunu soruyor.

23 Temmuz 2018, Pazartesi 09:59
A A

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? Sonuçların açıklanmasına bir hafta kala yüz binlerce kişi bu soruya cevap arıyor. İyi bir üniversite hayali kuranlar özellikle soru ve cevap anahtarlarını kontrol edip başarılı bir puan alacağı hakkında tahmin yürütenler, gelecek sonuçları sabırsızlıkla bekliyor.

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM'nin daha önceki sınav takvimine göre YKS sonuçları 31 Temmuz günü açıklanacak. Sonuçların saat kaçta açıklanacağı ise bilinmiyor. Öte yandan takvimden önce sonuçların açıklanma ihtimali şu anlık bulunmuyor.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN ALINACAK?

YKS sonuçları ÖSYM tarafından 31 Temmuz’da açıklanacak. Sonuçlar açıklandıktan sonra adaylar, tercih listelerini 7-14 Ağustos tarihleri arasında oluşturacak. ÖSYM tarafından tercih süreci başladığında, 2018 yılı tercih kılavuzu da yayınlanacak. Adaylar tercih kılavuzunu inceleyerek yükseköğretim programları arasında tercihlerini yapacaklar. Tercih listeleri oluşturulduktan sonra adaylar, puanlarına ve tercih sıralamalarına göre yükseköğretim programlarına yerleştirilecek. İlk tercih işlemi sonucunda boş kalan kontenjanlar için adaylar, ikinci defa tercih işlemi yapabilecek. 

YKS tercihi yapacak olan adaylar, tercih listesine en fazla 24 program ekleyebilecek. ÖSYM tarafından tanınan 24 tercih hakkının kullanılma zorunluluğu bulunmuyor. Adaylar hedefleri doğrultusunda tercih listesini oluşturup, istenilen sayıda yükseköğretim programını listesine ekleyebilir. Tercih listesi oluşturulurken en fazla istenilen programın ilk sıraya yazılması gerekir. 


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.