YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? Tercihler ne zaman başlıyor?

YKS sonuçları için artık geri sayım başladı. Güzel bir üniversite hayali kuran adaylar, sonuçların bir an önce açıklanmasını ardından da tercih işlemlerinin başlamasını istiyorlar. Peki, YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

20 Temmuz 2018, Cuma 15:46
A A

Üniversite adaylarının gözü kulağı ÖSYM'den gelecek habere çevrilmiş durumda... 3 Haziran - 1 Temmuz tarhleri arasında gerçekleşen YKS'nin sonuçları büyük bir beklenti oluşturdu. Özellikle sınavı güzel geçenler sonuçları sabırsızlıkla bekliyor. Güzel bir üniversite eğitimi alanlar sonuçlara göre tercihlerde bulunacaklar. 

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YKS sonuçları daha önceki ÖSYM'nin sınav takvimine göre 31 Temmuz'da açıklanacak. Fakat saat konusunda ÖSYM'den bir duyuru yok. Adaylar sabah saatlerinden itibaren teyakkuzda olacaklar. Bu nedenle resmi sitede büyük bir yoğunluk yaşanacak. 

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

YKS sonuçları ÖSYM tarafından 31 Temmuz’da açıklanacak. Sonuçlar açıklandıktan sonra adaylar, tercih listelerini 7-14 Ağustos tarihleri arasında oluşturacak. ÖSYM tarafından tercih süreci başladığında, 2018 yılı tercih kılavuzu da yayınlanacak. Adaylar tercih kılavuzunu inceleyerek yükseköğretim programları arasında tercihlerini yapacaklar. Tercih listeleri oluşturulduktan sonra adaylar, puanlarına ve tercih sıralamalarına göre yükseköğretim programlarına yerleştirilecek. İlk tercih işlemi sonucunda boş kalan kontenjanlar için adaylar, ikinci defa tercih işlemi yapabilecek. 

YKS tercihi yapacak olan adaylar, tercih listesine en fazla 24 program ekleyebilecek. ÖSYM tarafından tanınan 24 tercih hakkının kullanılma zorunluluğu bulunmuyor. Adaylar hedefleri doğrultusunda tercih listesini oluşturup, istenilen sayıda yükseköğretim programını listesine ekleyebilir. Tercih listesi oluşturulurken en fazla istenilen programın ilk sıraya yazılması gerekir. SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.