YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM'den açıklama var mı?

Yüz binlerce üniversite adayı 2 ve 4 yıllık üniversiteler için tercihlerini yaptı. Artık adayların gözü kulağı ÖSYM'nin geçeceği tercih sonuçlarında... Peki, üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

01 Ağustos 2019, Perşembe 10:34
A A
YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM'den açıklama var mı?

YKS tercihleri 23-29 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşti. Tercihlerin tamamlanmasının ardından her zaman olduğu gibi tercih sonuçlarının tarihi araştırılmaya başlandı. ÖSYM'nin resmi sitesi sık sık kontrol edilirken "YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?" sorusu sık sık yöneltiliyor.

YKS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

YKS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı hakkında ÖSYM'den yapılan bir açıklama yok. Geçen yıl tercihler 13 Ağustos'ta alınmış 31 Ağustos'ta sonuçlar ilan edilmişti. 18 gün hesaba katılırsa bu yıl sonuçların 15 Ağustos'ta açıklanması bekleniyor.

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAKTIR?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır. Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır. ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Süper öğretmen! At biniyor, ok atıyor, judo yapıyor