YKS'ye 10 gün kala ne yapmalı?

YSK’ye 10 gün kaldı. Artan kaygı ve stresimin önüne nasıl geçebilirim? Ders çalışma şeklim nasıl olmalı? Yanlış yapmamak için nelere dikkat etmeliyim diyorsanız! Bu süreci en verimli ve en doğru şekilde geçirmenin yöntemlerini Eğitimci Haluk Taşkale sizler için anlattı.

17 Haziran 2020, Çarşamba 08:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

YKS olarak değerlendirdiğimiz sınavımıza 10 gün kaldı, bu süreç 30 günlük sürecin son evresi olduğu için son derece önemli. Burada dikkat etmemiz gereken nokta yeni bilgi girişinden ziyade duygu sağlamlığıdır. Öğrencimizin, bu safhada duygu gücünün bilgi gücünden çok daha fazla olması önemli, ancak burada iki konu birbiri ile karıştırılmamalıdır.

Onların heyecanlı olmalarını tasvip ediyoruz ancak kaygılı olmalarını arzu etmiyoruz. Heyecandan asla çekinmeyelim, heyecan motivasyon demektir, bunu teşvik edelim ama kaygı halini teşvik etmeyelim. Peki bu süreci hem duygu hem de eylem bakımından nasıl geçirmeliyiz? Sınav maratonun sonundaki bu günler, hayatımızın normal akışından farklı olmamalıdır. Kalkma saatimiz ve yatma saatimiz planlanmalı ve bu programa uyulmalıdır. Sabah 10’dan itibaren masa başında olmaya özen göstermeliyiz, yatarak ya da telefonda biri ile sohbet ederken çalışmamaya dikkat etmeliyiz.

Ders masa başında kâğıt ve kalemle olur, başarının temel formülü elinizdeki kâğıt ve kalemdir, bu nedenle bunun dışındaki yöntemler, destek alınan dijital kaynaklar dışında doğru tercih olmayacaktır. Sabah saat 10 ile akşam 11 arasında 1 saat uyuyabilirsiniz ancak, burada maratonda son düzlüğe girdiğiniz için tempoyu yavaşlatmak yerine hızınızı belli oranda arttırmanız önem taşımaktadır.

Sınavdan önceki güne kadar, her gün bir deneme sınavı ve onun haricinde 150 soru çözerek çalışmaya devam edebilirsiniz. Bu temponun içinde dinlenmeye de vakit ayırmalısınız ama bu saatlerce televizyon ya da cep telefonu meşguliyeti şeklinde olmamalıdır. Bu dönemde, dışarıda yapacağınız 30-45 dakikalık yürüyüşlerle zihninizi dinlendirirken, bedeninizi de rahatlatmayı ihmal etmeyin.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER LGS’ye birkaç gün kala ne düşünmelisin?