YKS'ye bir gün kala ne yapmalı?

YKS‘ye bir gün kala ne yapmalı? Üniversite eğitiminin belirleyicisi olan YKS yarın yapılacak. Sınava hazırlanan öğrenciler, yarın alacakları puanlarla meslek sahibi olmanın ilk adımını atacaklar. Peki, öğrenciler artık sayılı saatlerin kaldığı günü, zihinsel, duygusal ve davranışsal olarak nasıl yönetmeli? Üzerlerinde baskı oluşturan sınav psikolojisinden kurtulmak için ne yapmalı? Tüm bu soruların cevabı Eğitimci Haluk Taşkale’nin anlatımıyla videomuzda.

26 Haziran 2020, Cuma 09:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ders çalışma programımızı artık bitirdik, öğleye kadar genel konu başlıklarımıza baktıktan sonra kalemi ve defteri bir köşeye bırakın, sınav için tüm dikkatinizi ve duygu odaklanmanızı sağlamaya gayret edin, bunun için öğleden sonra hafif bir gezinti sizler için çok iyi olacaktır. Akşam saat 10.30 -11 sularında yatın ve sabah saat 7.30 gibi kalkmaya özen gösterin. Bu arada sınava birkaç gün kala sınava gireceğiniz okulu gidip görmenizde fayda var, böylece hem ulaşım imkânını tespit etmiş olacaksınız hem de zaman zaman benzer isimli okullarla karşılaşma riskine karşı duygu ve düşünce rahatlığı kazanmış olacaksınız.

Sınav sabahı ılık bir duş ve ardından yapacağınız güzel bir kahvaltı evden çıkmadan yapacağınız iki şey olmalı, evden çıkma saatinize gelince, okula gideceğiniz yol mesafesi burada belirleyici olacaktır. Giderken kimlik belgenizi ve sınava giriş formunuzu almayı unutmayın. Kontrollü şekilde sınav salonlarına alındıktan sonra tüm dikkatinizi sınava verin, sınava giderken, sınavda ve sınav sonrasında hiçbir olaya ve detaya takılmayın.

Unutmayın, kazanmak için tüm bilgilere sahipsiniz, yapmanız gereken sadece kendinize güvenmek. Peki, soru kitapçıkları için neler söyleyebiliriz? TM‘den girecek öğrencilerin başlayacağı ilk kitapçık Türkçe olacaktır. Tarama yöntemi dediğimiz yöntemle, ilk olarak yapabildiğiniz soruları yapın, ardında diğer sorulara dönün. Yapamadığınız ya da şıklar arasında kalıp tercih yapamadığınız sorularda asla ama asla fazla vakit harcamayın. Bir soruya 4 -5 dakika ayırmak belki o soruya cevap vermenizi sağlayacaktır ama sizi yoracak vakit kaybettirecektir. Daha sonra dönmek şartıyla, o soruları sonraya bırakın. İkinci gün yani pazar günü yapılacak AYT ‘yi değerlendirirsek bilgiye dayalı olan bu sınavda verilen süre oldukça uzundur. Kalan son gün içinde duygu gücümüzü ayakta tutmak ve en iyisini yapacağımıza inanmak bu sınavı kazanmamızda çok etkili olacaktır.

Bu sınav Edirne’den Hakkâri’ye kadar tüm öğrenciler için hazırlanmış sorulardan oluşacak, bu nedenle yapamam başaramam diyeceğiniz soru olmayacaktır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER YKS 2020’ye birkaç gün kala neler yapılmalı?