Yoga matı temizliğine dair her şey

Üzerinde ter ve kir biriken bir matı tekrar tekrar rulo yapıp yatağın altına itmekten daha kötü bir şey olamaz. Ayaklarınızın altındaki kirler ve teriniz, yoga matının üstünde birikir ve yapış yapış bir katman oluşturur. Yoga matını temizlemek, genellikle biri söyleidkten sonra "Aaa evet ya" tepkisi verilen bir eylemdir. Yoga matından bahsediyoruz, yani her kullanışınızda en az 40 dakikanızı geçirdiğiniz bir şey. Vücudunuzdaki losyonları, yağları, teri ve kiri absorbe eder. Bu yapış yapış katman, zaman içinde mikroplarla dolabilir ve kötü kokuya neden olabilir. Ayak ve el mantarları ise daha kötü bir senaryo. İşte yoga matı temizliğine dair her şey!

14 Mayıs 2020, Perşembe 11:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yoga matım ne kadar kirli olabilir?

Yoga matım ne kadar kirli olabilir?

Kanada'da yapılan bir araştırmada, kişisel ve grup derslerinde kullanılan yoga matlarından örnekler alındı. En temiz yoga batında 3 milyon normal çevresel bakteriye ulaşıldı. Bir yoga matında 12 milyon bakteri vardı. Yoga stüdyolarında kullanılan matların düzenli olarak temizlendiği düşünüldüğünde bu oldukça şaşırtıcı bir rakam. 

 Sonucu ne olur?

Sonucu ne olur?

Matlarda biriken bakteriler ayak ve ellerde mantara ya da siğillere neden olabilir. Stafilolok şok ve saçkırana neden olan saç mantarına da sebebiyet verebilir. Nemli ve karanlık yerlerde muhafaza edile yoga matları ise tam bir tehlikeye dönüşür. 

Çok da abartmayın

Çok da abartmayın

Yoga matınızdan mikropları tamamen defetmeniz zaten imkansız. Bu nedenle dezenfekte etmek için enerjinizi boşa harcamayın. Bu nedenle yalnıca temizlemek yani sterilize etmek yeterli. 


Limonlu yoga matı temizleyici

Limonlu yoga matı temizleyici

Malzemeler

  • Limon
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • Su

Yapılışı

Malzemeleri sprey kabın içine koyun ve karıştırın. Ardından süngeri ya da bezi suyun içine sokup ıslatarak matınızın iki tarafını silin. Matınızın zarar görmemesi için bezin yumuşak olmasına ve temizlerken çok fazla bastırmamaya dikkat edin. Temizleme işlemini tamamladıktan sonra matınızı bir havlunun üstüne koyun ve sararak kurumasını bekleyin. Matınızı güneşin altında kurutmamaya özen gösterin. Çünkü güneş ışığı mata zarar vererek parçalanmasına yol açar.

Lavantalı yoga matı temizleyici

Lavantalı yoga matı temizleyici

Malzemeler

  • ¾ bardak su
  • ¼ bardak beyaz sirke

Yukarıdaki solüsyonla aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

Bulaşık deterjanı ile de mümün

Bulaşık deterjanı ile de mümün

Yoga matını bulaşık detarjanıyla temizlemek de mümkün. Bir sprey şişesine birkaç damla bulaşık deterjanı ve sıcak suyu ekleyin. Mata püskürttüğünüz solüsyonu mikrofiber bezle nazikçe silin. Bunu matınızın iki tarafına da uygulayın. Matınızı sıcak suyla durulayın ve güneşte kurutun.

Yoga matımı havluyla kaplasam

Bazen olacakları olmadan önce engellemek çok daha etkili olabilir. Eğer ayaklarınız kaymıyorsa, matınızı temizlemek istemediğimiz zamanlarda bir havluyla kaplayabilirsiniz. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vücudunuzun ihtiyacına göre 7 yoga çeşidi