Yoga ve pilates arasındaki farklar

Pilates mi? Yoga mı? tartışması son sürat devam ediyor. Hem yoganın hem de pilatesin rahatlatıcı bir etkisi olduğu kesin. İkisi arasındaki temel farklılıkların ne olduğunu ve hangisinin sizin için daha iyi olduğunu merak ediyorsanız, detaylar haberimizde.

27 Aralık 2019, Cuma 15:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Vücudu ve ruhu birleştirme tekniği

Vücudu ve ruhu birleştirme tekniği

Yoga ve pilatesin her ikisi de düşük etki, düşük yoğunlukludur ve içlerinde “bütünsel” egzersiz kategorisine girmenin yanı sıra esneme ve nefes alma unsurlarına sahiptir. 

“Yoga daha çok maneviyat ve nefesle ilgilidir, oysa Pilates dikkatli hareket ve güce odaklanır” diyor ünlülerin pilates eğitmeni Gaby Noble.

“Her ikisi de vücut, zihin ve ruhu güçlü bir şekilde birleştiriyor."

Son birkaç yılda her iki eğitime de katılan insanlarda bir artış var. Gaby Noble, aşırı kalabalık bir pazarda yoga ve pilatesin bireysel olarak sunduğu “gerçek ve geleneksel faydalardan” uzaklaşarak kendilerini öne çıkaran bazı stüdyolara karşı uyarıyor.

“İnsanların bu konudaki çizgilerin bulanıklaşması, yoga ile pilatesi birlikte gruplama eğiliminde olmasının başka bir nedeni.”

Yoga ve pilates arasındaki farklar

Yoga ve pilates arasındaki farklar

Nefes alma

Her iki grupta da nefes kullanılır, ancak yoga genellikle Pilates'ten daha çok odaklanma eğilimindedir. Yogada, nefes çalışması gevşemeyi teşvik etmek ve duruş için kullanılırken, pilateste kaslara etkili bir şekilde egzersiz yapmak için daha fazla enerji sağlamak için kullanılır.

Hareketler

Pilates hareketlerinin çoğu eklemlere baskı yapmamak için uzanmaya başlarken, yoga genellikle ayakta durmaya başlar.

“Hangi egzersiz rejimini yaparsanız yapın, vücudu güçlü bir merkezden gelmesi için öğretir ve eğitirsiniz. Bu 'güç merkezi' olarak adlandırdığımız bir şeydir.”

Yogada, duruşlar genellikle daha uzun süreler boyunca, bazıları birkaç dakika (yoga türüne bağlı olarak) sürebilir.

“Hem pilates hem de yoga sırt kaslarını güçlendirerek ve denge üzerinde çalışarak sorunları desteklemeye yardımcı olmak için kullanılıyor” diyor Gaby.

“Bununla birlikte, kişi her pozisyonda gerekli kaslarını kullanmazsa yoga aslında sorunları daha da kötüleştirebilir. Pilateste asıl amaç bu çekirdek kasları güçlendirmektir. Ayakta veya otururken tüm hareketler merkezden gelmelidir. ”

aafe

aafe

Mental faydaları

Her iki uygulama da zihin ve beden bağlantısına odaklanırken, yoga ve pilates, her şeyi yavaşlatarak ve öz bakım ve uyum konusunda daha dikkatli olmanıza yardımcı olarak endişe ve depresyon tedavisine yardımcı olabilir. İnanılmaz fiziksel ve zihinsel sonuçlar elde etmek için her zaman çok uğraşmak zorunda değilsiniz.

Ruh sağlığı

“Pilates yoga gibi manevi bir uğraş değil. Yoga bedeni zihin ve iç benlikle bağlantı kurmak için kullanır, pilates ise bedenin iç işleyişine bağlanmak için kullanır" diye açıklıyor Gaby.

rgeg

rgeg

Aksesuarlar

Hem pilates hem de yoga ek aksesuarlar içeren bir hasır üzerinde gerçekleştirilebilir, ancak orijinal pilates yöntemi birçok farklı makineyi içerir.

Yogada sahne, bu gerginliğin ciddi şekilde derine inmesini sağlamak için bir blok (belirli pozisyonlara ulaşmanıza veya tutmanıza yardımcı olmak için) veya kayışları içerir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Formunuzu koruyacak basit egzersizler