Yoğun bakımın gizli kahramanları

Yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgi üzerinde hayat kurtarmak için insanüstü çaba sarf eden yoğun bakım çalışanları, en zorlu mesleklerden birini icra ediyor

06 Temmuz 2018, Cuma 19:51 Son Güncelleme:
A A

YOĞUN BAKIMIN GİZLİ KAHRAMANLARI

YOĞUN BAKIMIN GİZLİ KAHRAMANLARI

AA ekibi, hayata tutunmak için verilen o büyük savaşın en net görüldüğü yoğun bakım servisinde, isimleri bilinmese de hafızalara "gizli kahramanlar" olarak kazınan yoğun bakım personelinin gerilim ve stres yüklü çalışma temposuna tanıklık etti.

"HİÇ KOLAY OLMAYAN SÜREÇLER"

"HİÇ KOLAY OLMAYAN SÜREÇLER"

Yoğun bakımı, "Çoğu zaman yaşamın kıyısına gelmiş insanların bulunduğu alan." olarak tanımlayan Koç, "Biz genelde yoğun bakımda yaşamın kıyısına gelmiş, artık çoğu zaman yaşam şartları açısından zor durumda olan insanlarla karşılaşıyoruz. Bu yaptığımız işin zorluğu yanında bir de hasta yakınlarıyla olan ilişkilerimiz var. Bu da bizim için hiç kolay olmayan süreçler. Psikolojik olarak, hatta bazen fiziksel olarak da zorluk yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

"İNSANIZ SONUÇTA MUTLAKA ETKİLENİYORUZ"

"İNSANIZ SONUÇTA MUTLAKA ETKİLENİYORUZ"

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Suna Koç, ailesinin de çalışma temposuna alıştığını dile getirerek, "Burada yaşadıklarımızı bir şekilde burada bırakıp gitmek zorundayız, insanız sonuçta mutlaka etkileniyoruz. Genç hastalar olunca, yapacak bir şey olmayan hastalar olunca bundan mutlaka olumsuz etkileniyoruz ama bunu çevremize yansıtmamaya çalışıyoruz. Her ne kadar ben burada bir şeye çok üzülsem de çok yorulsam da buradaki her şeyi burada bırakıp gitmeye çalışıyorum." diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...