'Yoğun kış şartlarında hayvan avı caiz değil'

Kahramanmaraş Müftüsü Muhammet Gevher, yoğun kış şartlarında hayvan avlamanın caiz olmadığını söyledi

29 Şubat 2012, Çarşamba 20:51
A A

Müftü Muhammet Gevher, yaptığı açıklamada, hayvanların kışın yiyecek sıkıntısı yaşadığı için, kar bulunmayan yerlere gittiğini ve bazı avcıların bunu fırsat bilerek bu hayvanları buralarda kolayca avladığını kaydetti. Müftü Gevher, "Bu yıl ülke genelinde yoğun kış mevsimi yaşıyoruz. Ortaya çıkan sorunlar, paylaşma ve yardımlaşmayla giderilebilir. Bu şartlarda hayvan avlamak caiz değildir" dedi.

Özellikle uçan hayvanların kış aylarında zorluk çektiğini belirten Müftü Gevher, "Herkes duyarlı davranarak, bu dönemlerde kuşlara yem ve ekmek kırıntıları vermeli. Bazı avcılar, bu durumu fırsat bilerek bu hayvanları avlıyor, sürücüler asfalttaki kuşları gördükleri halde hızlarını düşürmeyip kuşlara çarpıyor. Müslüman bir insan sıkıntıdaki canlıyı korumak durumundadır. Buna mecburuz. Varlığın cinsi ne olursa olsun merhamet etmek, inancımızın gereğidir" diye konuştu.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.