Meme yoğunluğunuzu biliyor musunuz?

Meme kontrolü yapan kadınların daha bilinçli olması gerektiğini söyleyen Medipol Mega Üniversite Hastanesi Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Irmak Durur Subaşı, hastaların meme kanserini tanımaları yanında kendi memelerini de tanımalarının önemine değindi. Peki, yoğun meme nedir? Hastalar meme yoğunluklarını nasıl bilebilir? Meme yoğunluğu neden önemlidir? Mamografideki bu güçlüğün üstesinden gelinebilir mi? Büşra Akkaya / busra.akkaya@posta.com.tr

23 Ekim 2020, Cuma 17:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yoğun meme nedir?

Yoğun meme nedir?

Meme dokusu, genel olarak süt ve yağ bezlerinden ve destek dokudan oluşur. Memenin kompozisyonunu oluşturan bu yapılardan, fibroglandüler doku dediğimiz süt bezlerinin oranı fazla ve dağılımı düzensiz ise sırasıyla yoğun ve heterojen meme yapısından bahsederiz. Meme yoğunluğu ve meme bezlerinin dağılımı, genellikle meme içerisinde düzenli değildir ve kadından kadına da farklılık arz eder.

Meme yoğunluğu neden önemlidir?

Meme yoğunluğu, emzirme hacminin iyi olabileceği avantajını taşıyabilse de bazı olumsuzluklarla da birlikte olabilir. Hastaları yüksek ya da orta risk grubuna sokmaz ancak meme kanseri ile ilgili hafifçe risk artışı anlamına gelebilir. Artan meme yoğunluğu, kendi kendine muayene sırasında hastaların önemli bulguları fark edememesine sebep olabilir. Ayrıca mamografide kitle, kanser bulgularını örtebilir. 


Mamografideki bu güçlüğün üstesinden gelinebilir mi?

Mamografideki bu güçlüğün üstesinden gelinebilir mi?

Gelinebilir. Özellikle tamamlayıcı tetkik olarak yapılabilen özel mamografi projeksiyonları (hastaya özel, radyologlarca önerilen ve özel pozisyonlarda elde edilen grafiler), tomosentez veya ultrasonografi ile bulgular detaylandırılabilir. Ayrıca düzenli kontroller ve her bir kontrolde eski ve yeni filmlerin yan yana karşılaştırılması da sessiz anormalliklerin saptanmasını kolaylaştırır.

Hastalar meme yoğunluklarını nasıl bilebilir?

Genellikle mamografi tetkiklerinin başında hastaların meme yapısı ayrıntılı olarak tanımlanır ve yoğunluğa da özellikle değinilir. Sırf bu nedenle yapılması gereken ek tetkikler belirtilir. Memeyi görüntülediğimiz, mamografi, ultrasonografi ve ileri görüntüleme yöntemi olarak manyetik rezonans görüntüleme gibi tetkiklerin her birinin fiziksel prensibi, bu tetkiklerde kullanılan enerji türü farklıdır. Bu fark nedeni ile meme ile ilgili bize farklı bilgiler sunabilirler ve burada önemli olan bu tetkiklerle hastalara bütüncül yaklaşım sağlanabilmesidir. Hangi durumda ve hastada hangi görüntüleme yönteminin kullanılması gerektiğine karar verirken mutlaka bu konuda deneyimli radyoloji uzmanlarının önerilerine uyulmalıdır.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kolajen üretimine katkıda bulunan besinler nelerdir?