Yoğun saatlerde daha pahalı geçiş

Karayolları Genel Müdürlüğü, Boğaz Köprüsü geçişlerinde yaşanan trafik sorununu çözmek için yeni bir formül buldu

02 Kasım 2009, Pazartesi 09:27
A A

Formül, Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprülerinin yoğun kullanıldığı sabah ve akşam saatlerinde araçlardan alınan geçiş ücretlerinin daha pahalı, izleyen saatlerde daha ucuz olmasını öngörüyor. 

Karayolları bu yöntemle, Boğaz geçişlerinde yaşanan yoğun trafiği rahatlatarak, vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmasını sağlamayı hedefliyor. Formül, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın onayına sunuldu. Bakanlık yetkilileri, Karayolları'nın hazırladığı formüle sıcak bakıyor. Bu sayede, trafiğin yoğun olduğu saatlerde trafikteki araç sayısının düşeceği, buna bağlı olarak da daha az akaryakıt sarfiyatı olacağı belirtiliyor. 

KÖPRÜ ÜCRETİ 3.25 TL

Halen köprülerden geçişte 3,25 TL ücret alınıyor. Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) kullanıcıları ise yüzde 20 indirimli ücret ödüyor. Ancak uygulamada zaman kaybına yol açmasından dolayı KGS'ye uygulanan indirim kaldırılacak, OGS kullanıcılarına sağlanan indirim ise devam edecek.

Karayolları'nın yeni hayata geçireceği, köprü geçiş ücretlerine farklı zamanlarda farklı tarife uygulaması, Batılı ülkelerde yürürlükte. ABD'nin New York kentindeki George Washington Köprüsü'nde geçiş ücretleri otomobiller için günün yoğun saatlerinde 8 dolar iken yoğun olmayan saatlerinde 6 dolara düşüyor. Eğer araçta üçten fazla yolcu varsa bu rakamlar üzerinden 2 dolar daha indirim uygulanıyor. 

Zaman

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.