Yoğurt kadınlardaki mantarı tedavi ediyor

Sofralarımızdan eksik etmediğimiz yoğurdun bir faydası daha ortaya çıktı. Pek çok kadın, vajinal maya mantarı enfeksiyonunu tedavi etmek için tablet, krem ya da fitil yerine yoğurt kullanıyor. Peki cinsel organa yoğurt sürmek mantar enfeksiyonunu dindirmeye yardımcı oluyor mu? Uzmanlar cinsel organına yoğurt süren kadınların mantar enfeksiyonunu tedavi ettiğini açıkladı. Vajinal mantarın doğal yollardan tedavisi için alternatif yöntemleri merak ediyorsanız, detaylar haberimizde.

06 Mayıs 2020, Çarşamba 16:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Vajinal mantar enfeksiyonu neden olur?

Vajinal mantar enfeksiyonu neden olur?

Vajinal maya mantarı enfeksiyonunu çoğu kadının hayatını kabusa çeviren bir hastalık. Kandidiyazis olarak da bilinen vajinal mantar enfeksiyonu, kadınlarda yaygın olarak görülüyor. Normal şartlarda da vajinal florada bulunan bakteri ve mantar hücrelerinin dengesi değiştiğinde maya türündeki mantar hücreleri çoğalır ve bu durum şiddetli kaşıntıya, şişmeye, akıntıya ve tahrişe neden olarak vajinal mantar hastalığını doğurur.

Vajinanın doğal dengesi neden bozulur?

Vajinanın doğal dengesi neden bozulur?

  • Hormonal değişiklikler
  • Antibiyotikler
  • Cinsel ilişki
  • Parfümlü vücut ya da vajina temizleyici şampuanlar
  • Tamponların gereken sıklıkta değiştirilmemesi
  • Çok dar iç çamaşırı giymek


Vajinal mantar tedavisi için yoğurt kullanın

Vajinal mantar tedavisi için yoğurt kullanın

Uzmanlar, vajinal mantar tedavisi için yoğurt kullanılabileceğini söylüyor. Doğal, şekersiz, tatlandırılmamış yoğurt, probiyotik denilen faydalı bakteriler içerir. Sağlığa faydalı olan bu bakteriler, vücuttaki maya dengesinin düzeltilmesine yardımcı olur. 

İçerdiği lactobacillus bakterisi nedeniyle yoğurt etkili bir ilaç olabilir. Yararlı bakteri türleri arasında bulunan bu bakteri, bağırsakları, idrar yollarını ve vajinayı tahriş etmez. Yararlı bakteri içeren yoğurdu kullanarak vajinada flora ve PH dengesini tekrar kurmanın mümkün olduğu düşünülmektedir. Lactobacillus Candida’yı öldüren hidrojen peroksit salgılayarak enfeksiyonu ortadan kaldırır.

İlaç kullanımının kısıtlı olduğu gebelik döneminde, vajinal enfeksiyonlarla mücadelede, içerdiği probiyotiklerden dolayı yoğurt kullanımına önem vermek gerekiyor.

Şeker mantarın çoğalmasına neden olur

Şeker mantarın çoğalmasına neden olur

Lactobacillus içeren ve doğal, tatlandırıcı bulunmayan sade yoğurt kullanılması etkili tedavi sağlayacaktır.

Diğer yoğurt türlerinde şeker kullanılmış olması yüksek bir olasılıktır. Bu yoğurtları kullanmak enfeksiyonun ve belirtilerin kötüleşmesine yol açabilir çünkü şeker mantarın çoğalmasına neden olur.

Vajina mantarı için yoğurt tedavisi nasıl uygulanır?

Vajina mantarı için yoğurt tedavisi nasıl uygulanır?

  • Yoğurdu cinsel organ içine uygulamak için parmaklarınızı kullanın.
  • Kullanılmamış tampon aplikatörü içine yoğurt koyup, yoğurdu aplikatör yardımıyla cinsel organın içine uygulayın.
  • Serinleterek rahatlatması için kullanılmamış tampon aplikatörünü yoğurtla doldurup soğutun, daha sonra uygulayın.

Vajinal enfeksiyonunuz ciddi bir hal aldıysa ve sık sık tekrarlanıyorsa, mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekiyor.

Öte yandan vajinal mantarın doğal tedavisi için çay ağacı yağı veya yabani kekik yağı da kullanabilirsiniz.

Çay ağacı yağı tedavisi

Sulandırılmış çay ağacı yağı ile ıslatılmış tamponu cinsel organa yerleştirip bir gece bekletmek enfeksiyonun geçmesine yardımcı olabilir.

Çay ağacı yağı cildi tahriş edebildiğinden ve vajinal duvarlar özellikle hassas olduğundan oldukça dikkatli olunması gerekiyor.

Tampon ıslatılırken 30 gram ılık hindistan cevizi yağıyla 3-5 damla çay ağacı yağı beraber kullanılabilir. Kullanılan tamponu düzenli olarak değiştirmeyi de unutmamak gerekiyor.

Yağa karşı alerjiniz olup olmadığını anlamak için, yağı kullanmadan önce ön kola 1 damla damlatıp 12-24 saat beklemeniz gerkiyor.

Yabani kekik yağı tedavisi

Yabani kekik yağı tedavisi

Yabani kekik yağı kullanarak vajinal mantarı tedavi edebilirsiniz. Kekik yağı önce bir tampona da uygulanabilir ve daha sonra cinsel organa yerleştirilebilir. 30 gr tatlı badem yağı, ılık hindistan cevizi yağı veya zeytin yağında 3-5 damla esansiyel kekik yağı karıştırılabilir. 

Çay ağacı yağı veya yabani kekik yağı gibi esansiyel yağları doğrudan cildinize uygulamayın. Mutlaka onları hafifletecek diğer yağlarla karıştırarak uygulayın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kalp hastaları için 18 cinsel ilişki tavsiyesi