Yok deve!

Oscarlı Sorvino'nun oynadığı 'The Last Templar' filminde Bodrum, develerin dolaştığı, çadırlarda yaşanan çöl olarak gösterildi

27 Ağustos 2009, Perşembe 12:05
A A

Oscar ödüllü Mira Sorvino ve Victor Garber’ın oynadığı, 2 bölümden oluşan 4 saatlik “The Last Templar” adlı filmde Türkiye’nin gözde tatil beldesi Bodrum, bir Arap köyü gibi gösterildi. Amerika New Yorklu bir arkeoloğun Ortaçağ’da yaşamış tapınak şövalyelerinin sırlarını ve hazinelerini araştırmasını anlatan filmde Bodrum, çöllerin bulunduğu ve develerin kullanıldığı bir yer olarak gösteriliyor. Raymond Khoury’nin 2005’te çıkmış, 13’üncü yüzyılda geçen romanının günümüze bir uyarlaması olan filmde, skandallar bununla da kalmıyor.

MANTIK HATALARIYLA DOLU

Filmde, ‘Bodrum Çölü’ne’ giden bir FBI ajanı ile bir arkeoloğun dahil olduğu grup, uçakla Bodrum’un toprak pistli havalimanına iniyor, ardından deve kervanlarının, çadırların ve ‘yılan oynatıcılarının’ arasından geçerek ‘Söğütçeşme’ köyüne varıyor. Ege’de bir zamanlar patlamış bir yanardağın kalıntıları altında kalmış gizli şehri keşfeden kahramanlar, buraya elleriyle kazarak girebiliyor. Sokaklarda dolaşan yerel halk anlaşılamayan bir ‘Türkçe’ konuşuyor.

Filmde birçok mantık hatası da bulunuyor. Örneğin fırtınaya yakalanan gemideki şövalye, suya düşme ihtimaline rağmen üstünden zincir zırhını çıkarmıyor, kılıcını bırakmıyor. Ya da grup, küçük bir delikten girdikleri yeraltı şehrinde gün ışığı yardımıyla yolunu bulabiliyor. Bir Kanada şirketi olan Muse Entertainment’ın yapımcılığını üstlendiği film internette de ciddi bir biçimde eleştiriliyor.

KASIT MI CEHALET Mİ?

Filmin ‘Bodrum sahneleri’, Bodrumluları çok kızdırdı. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, yanlışlığın düzeltilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Dünyanın En Güzel Koyları Birliği’nin 2’nci Başkanı Galip Gür, Bodrum’un çöl olarak gösterilmesinin cehalet ya da kasıttan kaynaklandığını söyleyerek “Birliğin Kanada ve Fransa’daki üyelerini harekete geçireceğiz.

Filmin yönetmenini ve şirketi sert bir dille uyarıp, yapılan yanlışlığın düzeltilmesini yazılı olarak isteyeceğiz” dedi. Bodrum Otelciler ve Turistik İşletmeler Derneği Basın Sözcüsü Ülkay Atmaca da “Bodrum diye tipik Arap köylerinde çekilen bu filmi şiddetle kınıyorum. Filmi yapan, oynayan herkesi, utanmaları için Bodrum’a davet ediyoruz. Türk halkını bu filmi izlememeye davet ediyorum” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.