YÖK, Kürtçe üniversite talebini onayladı

YÖK, Kürtçe üniversite talebini onayladı

11 Eylül 2009, Cuma 09:49
A A
YÖK, Kürtçe üniversite talebini onayladı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde "Yaşayan Diller" adı altında bir enstitü kurulmasına izin verildiğini belirterek, "Bu sadece Kürtçeyi değil, diğer dilleri de kapsayacak" dedi.
YÖK Genel Kurulu’nun yaklaşık 8 saat süren toplantısı sona erdi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Özcan, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde ’Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü’ kurulacağını, enstitü bünyesinde üniversitelerin isteği halinde Kürtçe dahil Arapça, Farsça gibi alanlarda da yüksek lisans ve doktora programı verilebileceğini söyledi.
Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü açılması talebi bulunduğunu hatırlatan Özcan, "Bu benim hoşuma gitti. Genel Kurul’da da uygun bulundu ve bu yeni model benimsendi" dedi.
Özcan, enstitüdeki programların sadece Kürtçeyi değil, diğer dilleri de kapsayacağını sözlerine ekleyerek, "Bu, sadece Kürtçeyi değil diğer dilleri de kucaklayan bir çözüm oldu. Zaten, geçen günkü toplantımızda rektörlerimizden birisinin fikriydi bu. Benim çok hoşuma gitmişti. Bugün genel kurulumuz da bu fikri çok iyi buldu. O çerçevede yeni bir model geliştirdik. Bundan sonra bu türden, yani farklı dilleri konuşan vatandaşlarımıza hizmet edecek bölümlerin açılmasını istediklerinde başka üniversitelere de aynı şeyi yapacağız. Ona da mesela Şark Dilleri Enstitüsü diyebiliriz, Doğu Dilleri Enstitüsü diyebiliriz ama bu modelde gerçekleştirilecek, altına sadece Kürtçe değil, diğer diller de gelebilsin diye" dedi.
Özcan, bir gazetecinin "Öğrenci sayısı belli mi?" sorusu üzerine, "Hayır. Onlar üniversitenin problemi. Biz onlara karışmıyoruz" yanıtını verdi.
"Kuzey Irak’tan öğretim üyesinin gelmesi söz konusu mu?" sorusuna Özcan, "Zannediyorum Türkiye’den karşılayabilecekler" karşılığını verdi.
"Enstitü ne zaman faaliyete geçecek" sorusunu ise Özcan, şöyle yanıtladı:
"Biz birkaç güne kadar kararımızı kendilerine bildiririz. Onlardan gelen yüksek lisans ve doktor taleplerini de hemen kabul ederiz."

ANKA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.