Yok olmadan buraları görün

Önümüzdeki yüzyılda deniz suyu seviyelerinin 50 santimetreden fazla yükselmesi bekleniyor. Muson rüzgârları, buzulların erimesi, okyanuslardaki asitleşme ve çölleşme gibi iklim değişikliğinin kaçınılmaz bazı sonuçları, gezegenimizi dönüşü olmayan bir felakete sürüklüyor. Bazı yerler tamamen sular altında kalırken bazıları değişime uğrayacak ya da yaşanmaz hale gelecek.

31 Ekim 2018, Çarşamba 23:45
A A
LUT GÖLÜ

LUT GÖLÜ

İsrail ile Ürdün sınırında yer alan ve dünyanın en tuzlu gölü olan Ölü Deniz'in (Lut Gölü) su yüzünde batmadan kalmak mümkün.


BÜYÜK BARİYER RESİFİ

BÜYÜK BARİYER RESİFİ

Avustralya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Büyük Bariyer Resifi, tarihin en büyük mercan beyazlamasını yaşıyor. Mercan beyazlaması, mercan resiflerinin uzun süre normalden sıcak suya maruz kalmasına bağlı toplu mercan ölümleri nedeniyle gerçekleşiyor.


Çoğu kaynak, okyanus ısısının artması nedeniyle Büyük Bariyer Resifi için artık geri dönüş olmadığını belirtiyor.


KENYA

KENYA

Uzmanlar, Kenya'daki Kilimanjaro Dağı'nın zirvesinde bulunan karın erime ihtimali nedeniyle önümüzdeki 15 yılda yok olma riski bulunduğuna işaret ediyor.

1912-2007 yılları arasında Kilimanjaro‘nun buz yüzeyinin %85 oranında azalmış olduğuna dikkat çekiliyor. Bu da dağın doğal yapısının değişmesine, belki de yok olma ihtimali ile yüz yüze kalmasına neden olabilir.


50 YIL İÇİNDE YOK OLACAK

50 YIL İÇİNDE YOK OLACAK

Günümüzde akarsularla beslenmeyen ve 600 km² civarında bir alanı kaplayan Ölü Deniz, Afrika-Suriye ayrımındaki en alt noktada yer alır. Denizin küresel ısınma nedeniyle önümüzdeki 50 yıl içinde yok olma riskiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.


MADAGASKAR CUMHURİYETİ

MADAGASKAR CUMHURİYETİ

Madagaskar Cumhuriyeti, Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup, kıtanın doğu kesiminde Hint Okyanusu'nun batı kısmında yer almaktadır.

Madagaskar adası, dünyanın dördüncü büyük adası konumundadır. Dünyanın en sevimli hayvanları Primatlerin alt grubu olan Lemurlar sadece bu adada yaşıyor. Ancak adanın korunmasına katkı sağlanmazsa 35 yıl içinde adanın bütün özelliklerini kaybedeceği söyleniyor.


MALDİVLER

MALDİVLER

Hint Okyanusu’ndaki rakımı en düşük ülke olan Maldivler’in en yüksek noktası deniz seviyesinin yalnızca 2,3 metre üzerinde, ortalama yüksekliği ise 1,5 metre. 1190 adacıktan oluşan Maldivler’in küresel ısınma nedeniyle yaklaşık 100 sene sonra tamamen deniz altında kalacağı söyleniyor.

2100 yılı itibariyle 45 cm’lik bir su yükselmesi yaşanması ve ülkenin, yüz ölçümünün %77’sini kaybetmesi bekleniyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.