YÖK'ten flaş 'öğretmenlik' kararları

YÖK'ten flaş 'öğretmenlik' kararları

YÖK: YGS ile öğretmenlik tercihi yapılamayacak. Öğretmenlik bölümüne 240 bin başarı sıralaması şartı getirildi. Öğretmenlik programlarını LYS'ye aldık...

22 Aralık 2016, Perşembe 09:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Üniversitelerdeki öğretmenlik programlarına öğrenci alımına ilişkin YÖK radikal bir karara imza attı. Artık öğretmenler LYS puanları üzerinden tercih yapabilecek ve 240 bin kişilik başarı sıralamasının altında kalanlar öğretmenlik programlarına yerleştirilemeyecek.
 

YÖK BAŞKANI AÇIKLADI


Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç "Bazı yükseköğretim programları, birinci aşama ile  öğrenci alıyorlardı. Biz önce birinci aşama ile öğrenci alan öğretmenlik  programlarını artık ikinci aşamaya nakletme kararı aldık. Bu çok radikal bir  karar. YGS puanları ile öğrenci alan bu programları LYS puanlarına naklederken  YGS’deki test içeriklerini dikkate alacağız. Bütün bu LYS’den öğrenci kabul  edecek programlar için de başarı sıralaması şartı getirdik. Bu başarı sıralaması  şartı da 240 bin. 240 binden aşağısının artık bu programlara girmesi söz konusu  olmayacak." dedi.
 

LYS'DEKİ SORULAR AÇIK UÇLU OLACAK

LYS'de sorulacak soruların açık uçlu sorular olacağını kaydeden YÖK Başkanı Saraç "Üniversiteye girişteki ikinci aşama olan LYS’de  öğrencilerin açık uçlu sorularla tanışmasını sağlayacak şekilde az sayıda soru  sorulacağını ifade edebilirim. Öğrencilerimizi hiçbir şekilde tedirginliğe sevk  etmemiz lazım. Açık uçlu soruya yavaş yavaş geçilecek. Bu bağlamda  öğrencilerimizin açık uçlu sorularla tanışmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.
 

"İLAHİYAT FAKÜLTERLERİNE DE LYS'DEN ÖĞRENCİ ALINACAK"


Yekta Saraç İlahiyat fakültelerine öğrenci alımıyla ilgili olarak ise "Yıllardan beri ilahiyat fakülteleri ile alakalı  ’Niye ikinci aşamadan girilmiyor. Bu, niteliği yükseltici bir husustur halbuki’  diyerek bize başvurular, raporlar sunuluyordu. Yükseköğretim Kurulu olarak  ilahiyat fakültelerinde artık bu yıldan itibaren ikinci aşamadan öğrenci  alınacağını burada açıklamak isterim." şeklinde konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandeminin gölgesinde erken kayıt