YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Tarih belli mi?

Anadolu Üniversitesi tarafından geçen hafta cumartesi günü gerçekleşen YÖKDİL sınavına on binlerce kişi katıldı. Sınavın bitiş saatiyle birlikte sonuçlar merak konusu oldu. Adaylar sınavın üzerinden 5 gün geçerken 'YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?' sorusuna yanıt arıyor.

27 Eylül 2018, Perşembe 11:55
A A
YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Tarih belli mi?

YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Sınavın üzerinden 5 gün geçti ve bu soru gündemdeki yerini aldı. On binlerce kişi bir bilgi almak amacıyla Andolu Üniversitesi'nin resmi sayfasını sık sık ziyaret ediyor. Geçen yıldan bu yana 5 kez düzenlenen YÖKDİL sonuçlarına ilişkin detaylar ise merak ediliyor.

YÖKDİL SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YÖKDİL sınav sonuçlarına ilişkin Anadolu Üniversitesinden yapılan herhangi bir açıklama yok. Fakat sonuçlar genellikle sınavın yapıldığı tarihten itibaren 15 gün içinde açıklanıyor. Sürenin uzaması ise göz önünde bulundurulmalı... Son sınav 17 Mart'ta gerçeklemiş sonuçlar 6 Nisan'da açıklanmıştı.

YÖKDİL HANGİ ALANLARDA GEÇİYOR?

Alana özgü ilk akademik dil sınavı olan YÖKDİL, mevcut Yabancı Dil Sınavı'nın (YDS) yanında, adayın alanındaki (fen, sosyal ve sağlık) İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça yeterliliğini belirlemeye yönelik “akademik yabancı dil sınavı” niteliği taşıyor.

YÖK tarafından yürütülen YÖKDİL Sınavı, Anadolu ve Ankara üniversiteleri iş birliğiyle hayata geçirildi. Sınav soruları Ankara Üniversitesince hazırlanırken, sınavın organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından yapıldı.

Sınava, yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar başta olmak üzere yabancı dil bilgisi seviyesini ölçmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterlilik puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da katılabiliyor.

YÖKDİL BARAJ PUANI KAÇ?

İlgili mevzuat ile ilgili düzenlemelerimizde olduğu ve YDS sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecektir.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.