YÖKDİL sınavı başvuruları başladı! Başvurular nasıl yapılacak?

YÖKDİL sınavı başvuruları başladı! Başvurular nasıl yapılacak?

YÖKDİL sınav aday başvuruları bugün itibarıyla başladı. Başvuruların sona erme tarihi ise 17 Ağustos Cuma günü saat 18.00'e kadar... Sınava girecek adayların gündemindeki soru ise: "YÖKDİL başvuruları nasıl yapılacak?"

08 Ağustos 2018, Çarşamba 17:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

YÖKDİL başvuruları nasıl yapılacak? Bugün itibarıyla sınava girecek olan adaylar bu soruyu soruyor. Öte yandan her bir aday kılavuzu incelemek istiyor. 

YÖKDİL BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

YÖKDİL sınavında aday başvuruları 8 - 17 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Sınav giriş belgelerinin yayımlanma tarihi ise 17 - 21 Eylül tarihleri arasında... Sınav tarihi ise 22 Eylül 2018 olarak belirlendi. Sıanv başvuru ücreti ise 85 TL...

BAŞVURU İŞLEMLERİ

Sınav başvuruları elektronik ortamda yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden, aynı adreste yayımlanan sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapılacaktır.

Adaylara sınava girmek istedikleri alanı ve dili, sınav başvurusu esnasında seçecektir.  Sınav başvuru adımlarını tamamlamayan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır. Sınava başvuru işlemini yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacak ve bu adaylar için “Sınav Giriş Belgesi” düzenlenmeyecektir.

Başvuru esnasında, son 6 (altı) ay içerisinde çekilmiş bir vesikalık fotoğrafın sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Söz konusu fotoğrafın, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden ve yüzü açık olarak çekilmiş olması gerekmektedir. Sınav günü kimlik doğrulamasında önemli rol oynayacak fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır. Sınav günü sınav görevlilerinin, adayın fotoğrafından kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde adayı sınava almayabileceği veya sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Sürekli/geçici engelli veya sağlık sorunu olan adaylara yönelik sınav uygulamaları, bu kılavuzun “Engelli / Sağlık Sorunu Olan Adaylara Yönelik Uygulamalar” başlığında açıklanmıştır. Söz konusu adaylar, sınav başvurularını tamamladıktan sonra okuyucu/işaretleyici desteği, ayrı sınav

salonu, özel araç/gereç kullanma vb. taleplerini iletmek amacıyla, Sağlık Durumu / Engel Bilgi Formunu (Ek-2) doldurup ıslak imzalı şekilde, üniversite veya devlet hastanesinden alacakları (adayın engel/sağlık durumunu, kullanması gereken özel araç/gereci vb. açıkça belirten) sağlık raporunun onaylı bir örneği ve yazacakları dilekçeleriyle birlikte sınav başvuru süresi içinde, söz konusu formun üzerinde belirtilen adrese ulaştırmalıdır. Belirtilen adrese herhangi bir sebeple zamanında ulaşmayan evrak dikkate alınmayacaktır. Söz konusu adaylar, yetkililerce yapılan değerlendirme neticesinde uygun görülen şekilde sınava alınacaklardır.

Başvuru bilgilerinin doğruluğundan ve fotoğrafın uygunluğundan, başvuru onaylandıktan sonra ortaya çıkabilecek yanlışlıktan veya eksiklikten adayın sorumlu olduğu unutulmamalıdır.

SINAV UYGULAMASI

Sınav, 22 Eylül 2018 Cumartesi günü saat 14.00’te tek oturum halinde gerçekleştirilecektir.

Adaylara, çoktan seçmeli ve 5 (beş) cevap şıklı 80 (seksen) adet soru sorulacak ve 180 (yüz seksen) dakika sınav süresi verilecektir.

Adaylar sınavda yapacakları işaretlemeler ve yazacakları yazılar için yanlarında, koyu yazan siyah kurşun kalem ve iz bırakmayan silgi bulundurmalıdır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fırtına ve yağmur uyarısı yapıldı